Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Hry míru? Spíš bojová linie

Zahájení olympiády v Turíně - Zahájení olympiády v Turíně | foto: Reuters

11 2006
Turín - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - V ruce držela žerď s dánskou vlajkou a na cestě před plným olympijským stadionem našlapovala trochu bojácně. Na tohle vážně není ze závodů v curlingu zvyklá. Dorothe Holmová z Dánska každým dalším krokem při slavnostním zahájení olympiády přemýšlela: Nemíří na mě právě teď někdo?

Kolem třiatřicetileté ženy se pohybovali pečlivě vybraní strážci, kteří měli případného útočníka včas zneškodnit. Nikdo si nemohl být jistý, zda radikální islamisté, které nedávno rozzlobily kresby dánských karikaturistů, nezvolí krvavou pomstu právě při startu „her míru“.

I taková je totiž podoba olympiády ve 21. století. Sportuje se pod dohledem nabitých pušek, za rachotu policejních vrtulníků s termovizemi, po přetrpění dlouhých front u bezpečnostních rámů. „Naše policie má pro olympiádu vypracovaný pečlivý plán. Bude spolupracovat i s tajnými službami ostatních zemí,“ prohlašovali hrdě italští ministři.

O zdárný průběh her se stará devět tisíc karabiniérů, nad Turínem vzniká bezletová zóna. Hlídají ji dva letounyNATO se speciálním výstražným systémem. Od 10. do 26. února v Itálii neplatí dohoda o volném pohybu osob z Evropské unie.

Zdá se vám to spíš jako vyprávění z bojové linie? Pak jste neslyšeli o opatřeních, která byla kolem minulých her v Salt Lake City a Aténách.

To byly teprve manévry. Zatímco letos bylo vyčleněno na střežení her 20 milionů eur, na velkolepějších letních hrách v Aténách v roce 2004 to vyšlo na 1,2 miliardy eur.

„Člověk měl pomalu pocit, že vypukne třetí světová válka. Utratilo se zbytečně moc peněz,“ říká Valentino Castellani, šéf přípravného výboru. „Ale při všech našich škrtech jsme na tomhle nešetřili. Musíme dát světu jasný vzkaz: Jsme silnější než jakýkoliv terorismus.“

Olympiáda určitě nebude žádnou armádní přehlídkou. Obrana je prý sice zajištěna, ale nemusí být za každou cenu na očích. „Jednou z cest, jak zajistit bezpečnost, je nemluvit o ní,“ tvrdí supervizor pro olympijské přípravy Mario Pescante.

Na každého olympionika vyjde šest bezpečnostních pracovníků! Na fanoušky, novináře i sportovce čeká v Turíně a jeho okolí 950 detektorů kovu a stovky skrytých kamer, s jejichž pomocí se budou obličeje návštěvníků porovnávat s mezinárodně hledanými osobami.

Možná vám leccos z toho přijde přehnané, ale minulost dosvědčuje, že vyplnit se může i ta nejšílenější hrozba. Jako v Mnichově 1972, kde komando palestinských teroristů zaútočilo na izraelské sportovce a 11 jich zabilo. O této tragédii natočil film americký režisér Steven Spielberg, právě teď se hraje i v českých kinech.

Může se něco tak hrozného opakovat i v Turíně? Jistě. Nebo opravdu věříte, že svět je bezpečné místo?

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze