Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Hry neznamenají jistý zisk

15 2003
Praha - Olympiáda může městu i celému státu přinést nevídané investice a například oživit i skomírající turistický ruch. Její ziskovost však nemůže předem nikdo zaručit. Více než třicetičlenný tým úředníků již několik měsíců pracuje na analýze, která má napovědět, zda Praha bude mít naději na olympiádu v letech 2016 nebo 2020. První výsledky však nejsou nijak oslnivé.

"V současné době dokončujeme soupis všech pražských sportovišť, která by přicházela v úvahu například jako tréninkové plochy. Město je podle našich zjištění sportovním zázemím značně podvybavené oproti jiným moderním velkoměstům," uvedla včera ředitelka Útvaru rozvoje hlavního města Světlana Kubíková, podle které by první zpráva měla být vedení radnice předložena zhruba do měsíce.

Celá analýza pak má světlo světa spatřit v březnu příštího roku.

Sama olympiáda může podle expertů do hlavního města přitáhnout i soukromé investory. Mimo jiné totiž bude potřeba vybudovat i lepší síť hotelů, která by nápor návštěvníků olympiády zvládla.

V poslední době bývá mamutí olympijský podnik výdělečný. Do města navíc může přitáhnout i soukromé investory a celou ekonomiku akcelerovat nejenom v Praze, která v současné době tvoří téměř čtvrtinu hrubého domácího produktu celého státu.

"Olympiáda, ale i jen úvahy o ní by mohly uspíšit například stavbu obou silničních okruhů nebo metra. Je však nereálné, že by se o náklady staralo pouze město," uvedl v diskusi o olympiádě náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Ziskovost olympiády však nedovede předem nikdo zajistit. Příkladem může být i kanadský Montreal, jehož pořadatelé se s dluhy vypořádávali ještě dlouho po skončení olympiády.

Druhou otázkou také zůstává, jak využít množství hal a dalších sportovišť. Mohou být sice víceúčelové, jako například vysočanská Sazka aréna, ale ani její provozovatelé si nejsou rentabilním využitím zatím stoprocentně jisti. V současné době proto uvažují i o pronájmu mobilního plaveckého bazénu, který by mohl sloužit k pořádání mistrovských soutěží.

Přesto přípravné práce pokračují. Úředníci se snaží v současné době tipovat lokality, které by ke stavbám sportovišť, ale třeba i olympijského městečka mohly v budoucnu sloužit. "Je to jen špička ledovce. Zjišťujeme především dopravní dostupnost a další podrobnosti o konkrétních místech," podotkla Kubíková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze