Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Hry stejně vyhraju já, tvrdí Greene

9 2004
Curych - Maurice Greene prohrál, přesto se fotoreportéři a kameramani točili hlavně kolem něho. Americký sprinter s vytetovanou zkratkou nápisu „Nejlepší všech dob“, s houpavou chůzí a jazykem věčně vystrčeným z pusy poutá ohromnou pozornost. Někdejší světový rekordman vyhrál stometrový sprint na olympiádě v Sydney, pak se ještě v Edmontonu v roce 2001 potřetí stal mistrem světa.

Půl roku nato se vyboural na motorce, zlomil si levou nohu. Dva roky tápal. Loni na světovém šampionátu vypadl v semifinále. Jenže teď je zpět. Přestože byl poražen, v Curychu zvládl stometrovou trať už po padesáté v kariéře za méně než deset vteřin. Nejlépe v sezoně ji zaběhl v čase 9,91.

Srší sebevědomím. „Nepotřebuju vyhrát olympiádu, ale vyhraju ji,“ řekl před závodem Zlaté ligy.

Věří si, přestože v Curychu těsně před hrami prohrál potřetí v řadě.
„Samozřejmě, že vyhraju! Musím sice pár věcí ještě vylepšit, ale pokud zůstanu soustředěný, určitě budu zlato mít.“

Neustále těká, mezi novináři nepostojí v klidu. Sedne si na lavičku, pak zase stoupne a s pomocí manažera se vysvléká ze sprinterské kombinézy. „Zaspal jsi,“ houkne na krajana Justina Gatlina, který kvůli pomalé startovní reakci skončil s odstupem třetí.

Greene nevyhrál poslední tři závody v Evropě. Porazili ho Francis Obikwelu a dvakrát Asafa Powell.

„V Aténách to bude něco úplně jiného,“ prohlásí rázně a zase se otočí. „A Asafa? Je silný. Nenechá mě vyhrát. Ale já jeho taky ne. Má dobrou techniku, ale já mám lepší. V Aténách to bude zábava.“

K řecké metropoli má třicetiletý atlet vřelý vztah. Získal tu první titul mistra světa v roce 1997, o dva roky později tu zaběhl světový rekord.

Ten chce teď získat zpět. Maximum 9,78 vteřiny drží Tim Montgomery, jenž je podezřelý z dopingu ana olympiádu se nekvalifikoval.

„Dřív nebo později zaběhnu perfektní závod, o kterém lidé budou povídat ještě za padesát let,“ vyhlašuje Greene.

Předvede ho na olympiádě?

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze