Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Hry v Praze. Pomoci má i veřejné mínění

30 2007
Praha - Do 14. ledna budou mít zástupci společnosti Praha olympijská čas na to, aby co nejlépe vyplnili téměř stostránkový uchazečský dotazník Mezinárodního olympijského výboru (MOV) pro města usilující o pořádání letních olympijských her v roce 2016.

Má jí k tomu pomoci i první rozsáhlý průzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnila.

Z něho vyplývá, že 88 procent občanů republiky o záměru Prahy kandidovat na LOH ví, polovina respondentů považuje pořádání her za "odvážnou výzvu", zastánců pořádání her je v ČR 38 a v Praze 41 procent.

Mezi odpůrce olympiády se řadí 23 procent občanů republiky a 22 procent lidí z Prahy.

"Podle tohoto výzkumu postavíme další informační mediální kampaň," řekl ředitel společnosti Tomáš Petera.

Uchazečský dotazník má osm základních bodů. "Chceme mít výjimečnou koncepci, na které postavíme, proč bychom rádi hry pořádali," charakterizoval Petera první bod.

Politická podpora jako druhá část dotazníku je podle jeho názoru samozřejmostí. Třetí díl - finance - se bude řešit na konci roku. "To aktualizujeme ekonomickou studii her," plánoval Patera. První studie sice vykázala zisk 25 miliard korun, ale pochází už z roku 2004.

Rozložení olympijských sportovišť, čtvrtý bod dotazníku, by do nové ekonomické studie mělo být jasné. "Protože se do nákladů projeví," řekl Petera. Další částí je ubytování, které by prý mělo být pro českou kandidaturu devizou.

"Už nyní máme dostatečnou kapacitu hotelů pro návštěvníky her, zbývá doladit olympijskou vesnici," upřesnil Petera. Další částí dotazníku je koncepce dopravy a předposledním bodem bezpečnost.  "To je také naše výhoda, jsme bezpečná země," tvrdí sportovní manažer.

Závěr dotazníku obsáhne studii veřejného mínění, která bude aktualizována na konci roku. "Těší nás, že o kandidatuře ví tolik lidí, jen mě děsí, že 38 procent lidí se o sport vůbec nezajímá. To je hrozivé číslo a olympiáda by to mohla změnit," přemítal Petera.

Do posledního bodu uchazečská země musí vyplnit i své zkušenosti. "To by mohl být průšvih," přiznal Petera. ČR organizovala z velkých akcí jen mistrovství světa v hokeji a čeká ji MS v klasickém lyžování.

"Nevadí ale, že jsou to zimní sporty," upozornil Petera. "Jen musíme se svazy spolupracovat, aby dostaly do republiky další akce," řekl.

Pozitivní informací průzkumu se vzorkem 2000 lidí nad 18 let je podle Petery skutečnost, že přibližně 22 procent lidí by bylo ochotno se zařadit mezi organizační dobrovolníky. "To je půl milionu lidí," radoval se Petera.

Nyní chce seznámit občany s tím, co pořádání olympiády pro Českou republiku znamená, a chce jasně zveřejnit finance a zdroje peněz. "Jasně ukázat čísla, obeznámit lidi s realitou," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze