Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry v roce 2005? Byly by to žně

Kateřina Neumannová mezi medailistkami běhu na 15 km. (Salt Lake City, 10. 2. 2002) | foto: Reuters

10 2005
Praha - Zimní olympijské hry v roce 2005? Česká republika by měla medailové žně. Letos září Kateřina Neumannová, Jakub Janda a Nikola Sudová, prvenství v závodě Světového poháru si vychutnal i Lukáš Bauer. Trenérovi hokejistů by byly dlouho dopředu k dispozici všechny hvězdy NHL. Jenže oheň vzplane v Turínu "až" za rok.

Přitom už letošní zimní sezona v podání českých sportovců patří ke skvostným.

Nejhorším umístěním Kateřiny Neumannové v této sezoně je dvanácté jméno ze skiatlonu ve Val di Fiemme. A zbytek? Dvě vítězství, dvě druhá místa a jedno třetí... Souboje svádí s dvojicí Marit Björgenová a Kristina Šmigunová. Být zimní olympijské hry letos, Neumannová je zdolá. Zkompletování olympijské sbírky o zlatou medaili je pro jednatřicetiletou závodnici mimořádnou motivací.

O té není zapotřebí pochybovat u hokejového výběru. Na domácím mistrovství světa zůstali hokejisté bez medaile, na loňském Světovém poháru odehráli famózní semifinále proti Kanadě. Soupiska reprezentačního týmu se jmény všech hvězd NHL by se soupeřům asi moc nelíbila. Hvězdami nabitý český tým by totiž měl šanci napodobit spanilou jízdu svých předchůdců z Nagana 1998.

U dvou medailí by však letos jistě nezůstalo. Skokan na lyžích Jakub Janda letos jako první Čech vyhrál po jedenácti letech závod Světového poháru. Suverén letošního roku Janne Ahonen by si pravděpodobně nejcennější kov pohlídal, ale v souboji o olympijské stříbro by Janda klidně nechal za sebou nejenom Thomase Morgensterna nebo Martina Höllwartha, ale i Poláka Adama Malysze.

Místo na stupních pro nejlepší není v letošní sezoně nedosažitelné ani pro akrobatickou lyžařku Nikolu Sudovou. Už třikrát stála na stupních v závodech Světového poháru, v Tremblantu vyhrála. Tak proč ne třeba bronz z olympijských her?

Naopak jen stěží by letos obhajoval zlato ze Salt Lake City její kolega Aleš Valenta. Na začátku sezony sice vyhrál závod Světového poháru v australském St. Bulleru, ale od té doby se trápí s bolestmi zad. V záloze však má stále unikátní skok s pěti vruty. Být zdravý, neodjede z Turína bez cenného kovu.

Zatímco Valenta je už dlouhá léta členem absolutní světové špičky, Šárka Záhrobská do ní teprve proniká. Ale mimořádným způsobem! Na mistrovství světa v italské Santa Caterině skončila pátá v kombinaci a desátá v obřím slalomu. Její výstavní disciplínou je přitom slalom, ve kterém zajela už dvakrát v závodě Světového poháru nejrychlejší druhé kolo.

Medailové prognózy pro "ZOH 2005"

 Sport

Reprezentant/ka

Největší úspěch v sezoně 2004/05

Tip na umístění na "ZOH 2005"

Klasické lyžování

Kateřina NEUMANNOVÁ

1. místo v závodě SP
v Kuusamu a Novém Městě na Moravě

1.

Hokej Hokejisté
ČR

MS je teprve čeká,
loni semifinále SP

1.
Skoky
na lyžích
Jakub
JANDA
1. místo v závodě SP
v Titisee-Neustadtu
2.
Akrobatické lyžování Nikola
SUDOVÁ
1. místo v závodě SP
v Tremblantu
3.
Sjezdové lyžování Šárka
ZÁHROBSKÁ
5. místo v kombinaci
na MS

3.

Akrobatické lyžování Aleš
VALENTA
1. místo v závodě SP
v Mt. Bulleru
3.

Jenže zimní olympijské hry v Turíně začnou až za rok. Pozitivní zpráva? Možná, že ano. Neumannová je dostatečně zkušená na to, aby na svátek pod pěti kruhy vyladila ideální formu. Hokejistům čas na sehrání jen prospěje. Janda, Sudová a Záhrobská nasbírají za rok cenné zkušenosti.

A další mají 365 dnů na zlepšení. Běžec na lyžích Lukáš Bauer sice letos už jeden závod Světového poháru vyhrál, ale ve zbylých se většinou trápil. Pokud zvládne přípravu na příští rok bez problémů, ve světové špičce se určitě neztratí.

ANKETA
Kolik medailí získají
Češi na ZOH 2006?

Dát se do pořádku zdravotně budou chtít zcela jistě i biatlonisté - mistryni světa z Chanty Mansijsku 2003 Kateřinu Holubcovou trápí letos potíže se štítnou žlázou, bronzového ze sprintu z ruského šampionátu Zdeňka Vítka limitují následky dlouhodobého onemocnění. A možná se "umoudří" i koleno Ladislava Rygla...

Nechme se překvapit...

Medailové prognózy pro ZOH 2006

Umístění

Reprezentant/ka

Sport

1. místo

Kateřina NEUMANNOVÁ

klasické lyžování

2. místo

Hokejisté ČR

hokej

2. místo

Jakub JANDA

skoky na lyžích

3. místo Šárka ZÁHROBSKÁ alpské lyžování
Umístění do 6. místa Nikola SUDOVÁ

akrobatické lyžování

Umístění do 6. místa Aleš VALENTA akrobatické lyžování
Umístění do 6. místa Štafeta mužů na 4x10 km klasické lyžování
Umístění do 6. místa

Kateřina HOLUBCOVÁ

biatlon
Umístění do 6. místa Štafeta biatlonistů na 4x7,5 km biatlon
Umístění do 8. místa

Štafeta biatlonistek na 4x6 km

biatlon
Umístění do 8. místa

Ladislav RYGL

sev. kombinace
 
Autor:


Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...



Najdete na iDNES.cz