Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry ve Vancouveru? Mohou začít už teď, říká šéf české olympijské mise

3 2009
Sportoviště v perfektním stavu, připraveny jsou i logistické věci či transport sportovců. To je výsledek inspekční cesty místopředsedy Českého olympijského výboru pro sport Františka Dvořáka v dějišti zimní olympiády ve Vancouveru 2010. Novinkou v programu bude zahájení her v obrovské výstavní hale a defilé sportovců už na začátku ceremoniálu. "Hry mohou začít už nyní," hlásí Dvořák.

"Vancouver je absolutně připravený. Neopakují se problémy ze Sestriere nebo Turína, kdy se často věci dodělávaly věci na poslední chvíli a hodně se improvizovalo," řekl Dvořák. Sedmidenní inspekční cestu absolvoval spolu se šéfy ostatních olympijských výprav v polovině února.

Jedenáct měsíců před zahájením her jsou všechna sportoviště prý dokonale připravena. "Připadá mi, že to bude analogie s hrami v Lillehammeru. Prostředím, atmosférou, vnímáním veřejnosti."

Organizátoři představili systém dopravy olympioniků na jednotlivá sportoviště. Řada sportovců si při testovacích závodech právě na dopravu stěžovala. Podle Dvořáka problémy nehrozí. "Počítá se s vyhrazenými lajnami. A na nejužším místě - Lví bráně bude regulovaná doprava," dodal.

Česká výprava bude pravděpodobně početnější než při minulých hrách v Turíně. "Počítáme s účastí devadesáti sportovců. Pojede více rychlobruslařů, ve hře je také ještě curling," uvedl místopředseda ČOV.

Co se týče ubytování, zástupci ČOV zatím nedostali žádost žádného svazu o individuální bydlení. Dvořák si myslí, že pro nikoho ze sportovců nebude výhodnější bydlet mimo olympijskou vesnici. Jen proto, aby byli blíže svému sportovišti, jak o tom mluvili například lyžařští akrobaté Tomáš Kraus a Nikola Sudová.

"Podle mě to není rozumné. Vždyť veškerý servis bude v olympijské vesnici. Myslím, že to nemůže vyvážit to být o deset minut dříve na sportovišti. Ale nevím, jak se zachová libero Záhrobský," poukázal na přístup sjezdařky Šárky Záhrobské a jejího otce Petra.

Slavnostní ceremoniály včetně zapálení olympijského ohně se pak poprvé uskuteční pod střechou - v obrovské výstavní hale, která pojme 60 tisíc diváků. "Ale hlavně vyslechli naši kritiku a defilé sportovců bude už na začátku. Takže ti si sednou a budou sledovat program jako ostatní diváci," uzavřel spokojeně Dvořák.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze