Hry zaplavila vlna plaveckých rekordů

Federica Pellegriniová - Italská plavkyně Federica Pellegriniová . | foto: Reuters

12 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rozum až zůstává stát. Plavecké soutěže v Pekingu jsou teprve dva a půl dne staré, a už se proměnily ve festival světových rekordů. Padají v rozplavbách i semifinálových závodech, překonávají je náhradníci i ti, kteří je vlastně ani překonat nechtěli.

"Říkala jsem si: Je to dobré, finále ti už neunikne," popisovala včerejší semifinále na 100 metrů znak Kirsty Coventryová ze Zimbabwe. "Tak jsem před cílem trochu zpomalila. Vůbec jsem světový rekord neplánovala. Ale najednou ho mám."

Italka Federica Pellegriniová večer vylepšila rekord na 200 m volný způsob dokonce v rozplavbě! Navíc poté, co selhala na dvojnásobné trati, kde skončila až pátá.

Jak si to celé vysvětlit?

Novou zázračnou technologií v bazénu? Taková tu není. "Zvenku je hala úchvatná, ale uvnitř jde o klasický, jednoduchý, rychlý bazén. Žádné speciální žlábky či podobné novinky," tvrdí česká trenérka Jaroslava Passerová.

Jsou tedy na "vině" opět zázračné celotělové plavky Speedo LZR Racer, které od února převrátily plavecký svět naruby? "Zahájily v plavání novou éru," píše i odborný časopis AIPS Magazine.

Passerová soudí: "Mohou pomoci. Ale ani ty nehrají hlavní roli." Co tedy? "Připravenost závodníků na olympijskou sezonu. Ta je letos extrémně vysoká."
Na hrách v Pekingu už padlo osm světových rekordů, v celé sezoně jich v padesátimetrovém bazénu bylo 37! Nejvíc od roku 1976, kdy se tehdejší rekordní smršť zastavila dokonce až na čísle 61.

Přesto jsou některé pekingské rekordní zápisy bizarní. V kraulové štafetě na 4x100 metrů rekord nejprve o 0,23 vteřiny vylepšil v rozplavbě "B-tým" USA plný náhradníků, načež ho ve finále elitní formace posunula o dalších 3,99 vteřiny vpřed! Lepší než původní rekord přitom bylo pět štafet! "To je naprosto neuvěřitelné. Nevím, kde se to zastaví," uznává Passerová.

Japonec Kosuke Kitajima včera jako první muž planety zvládl 100 metrů prsa pod 59 vteřin. "Byl to perfektní výkon," říkal. Přesto se mnohem víc radoval ze zlata. "Čas je něco, co bude jednou překonáno." Možná dřív, než se naděje.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz