Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hunter prý neví jak se to mohlo stát

26 2000
S y d n e y - Čtyři pozitivní dopingové testy měl letos v červnu a červenci americký koulař C. J. Hunter podle šéfa lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru prince Alexandra de Merodeho. Ve všech případech byla u Huntera zjištěna zvýšená hladina nandrolonu. "Tři kontroly byly provedeny mimo soutěž, poslední během mítinku v Oslo. Všechny testy prokázaly v jeho těle zhruba stejnou hladinu nandrolonu," dodal Merode. Američan měl v krvi tisíckrát vyšší množství anabolického steroidu, než povolují pravidla.

Hunter, sedmý koulař z olympiády v Atlantě, získal loni titul mistra světa v Seville a před hrami v Sydney patřil k hlavním favoritům. V srpnu však oznámil, že si poranil koleno, podstoupil operaci a do Austrálie přiletěl jen v roli diváka a kouče své manželky, sprinterky Marion Jonesové, která usiluje o pět zlatých medailí.

"Nedovedu to vysvětlit. Nevím, co se stalo. Mohu všem slíbit, že se pokusím zjistit, co za tím je," řekl Hunter se slzami v očích na tiskové konferenci, na níž ho podpořila Jonesová. "Jsem tady, protože stojím za svým manželem," pronesla a pak opustila místnost.

Hunter poté třikrát zopakoval, že nechápe, co se stalo, a pak propukl v záchvat pláče. "Nikdo na téhle planetě se neodváží tvrdit, že nemám rád svou ženu a děti. Nikdy bych neudělal nic, čím bych se v jejich očích provinil," pravil pohnutým hlasem.

"Atletika pro mě nikdy nebyla tak důležitá, abych kvůli výsledku dopoval. Ani olympiáda nehraje v mém životě takovou roli. Jediný důvod, proč jsem u atletiky zůstal, je fakt, že tak mohu být nablízku své ženě," svěřil se Američan.

Na tiskové konferenci vystoupil odborník na otázky výživy Victor Conte z laboratoří Balco ze San Franciska. Podle něj zavinil vysoký obsah nandrolonu prostředek, který koulař užíval jako vitamínový doplněk. Conte tuto látku podrobil analýze a zjistil, že obsahuje nandrolon.

Norský člen Mezinárodního olympijského výboru Johann Koss označil rozhodnutí informovat o Hunterově pozitivním dopingovém testu na olympiádě za nešťastné. Tlak, který je vyvíjen na koulaře, se podle něj přenese i na Jonesovou, která v Sydney usiluje o pět zlatých medailí.

"Myslím, že se to Jonesové dotklo a že je to vůči ní nefér," uvedl Koss v rozhovoru pro australskou televizi. "Vina je ale hlavně na straně amerického svazu, který měl o Hunterově testu informovat hned, jak se o něm dozvěděl a ne až během olympiády," dodal olympijský vítěz v rychlobruslení.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz