Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy včetně Neumannové přísnost vítají

14 2002
Nové Město na Moravě - S nervózním chvěním v žaludku vzhlížejí vládci klasického lyžování k zimním olympijkým hrám v Salt Lake Lake City. Poslední velkou akcí, loňským šampionátem ve finském Lahti, totiž zazmítal dopingový skandál obřích rozměrů a vedení FIS se obává, aby podobná kaňka nezasáhla lyžařskou federaci i za pár týdnů ve Spojených státech, ve stínu pěti spojených kruhů. "Musíme očistit jméno našeho sportu," uvědomuje si Bengt-Erik Bengtsson, ředitel běžeckého úseku FIS.

Pozitivní dopingový test na zakázanou látku plasma-expander HES měli v Lahti mistryně světa v kombinaci Virpi Kuitunenová, vicemistr světa z kombinace Jari Isometsä, Milla Jauhoová ze stříbrné štafety a členové vítězné štafety Mika Myllylä, Harri Kirvesniemi a Janne Immonen. Všichni museli vrátit medaile a odpykávají si trest v podobě dvouletého zákazu startu.

"V posledním období máme dobré výsledky, z tisíce dosud provedených testů nebyl ani jeden pozitivní," liboval si Bengtsson. FIS začala spolupracovat i s mezinárodní antidopingovou organizací WADA, která působila například na loňském atletickém mistrovství světa v Edmontonu.

V této sezoně se v rámci klání Světového poháru podrobili na třech místech - v Kuopiu, Davosu a Val di Fiemme - zkouškám všichni závodníci. "Nejedná se jen o testy na hemoglobin, ale i na EPO. Na olympiádu nebude připuštěn nikdo, kdo by se dopingovým prověrkám nepodrobil," upozornil švédský funkcionář.

Pak však v jeho hlase stejně zazněly pochybnosti. "Nevím, jestli jsou odborníci opravdu schopni odhalit stopy všech zakázaných látek," krčil rameny Bengtsson, jenž si alespoň pochvaloval maximálně pozitivní přístup všech zainteresovaných, včetně velkých hvězd. 

S razantním postupem souhlasí i Kateřina Neumannová, nejlepší česká běžkyně na lyžích. "Ráda se podřídím, i když se nejedná o nic příjemného a při čekání na dopingovou kontrolu jsem občas málem proseděla židli skrz naskrz," usmála se jedna z kandidátek na zisk olympijské medaile. "Ale podmínky musí být pro všechny rovnocenné," přeje si Neumannová.

Autor:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...Najdete na iDNES.cz