Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvížďala: Praha na hry nemá

28 2005
Praha - Nezávislý zastupitel Michael Hvížďala je skeptický k možnosti hlavního města pořádat za dvanáct či šestnáct let olympijské hry. Podle něj budou hry dražší, než je uvedeno v odborné studii. "Nikoho nezajímá, že Praha je komorní město a olympiáda se sem prostě nevejde," řekl Hvížďala.

"Vedení města má právě v rukou ekonomickou studii, podle které by uspořádání letních olympijských her v Praze stálo přes 130 miliard korun. Polovinu těchto financí by měl dát stát a město, druhou polovinu mají poskytnout soukromí investoři," dodal.

Tento odhad však považuje za chybný a nemožný.

"Žádné soukromé společnosti neinvestují do sportovních stadionů velké peníze, protože se jim z těchto projektů těžko mohou vrátit zpátky. Své finance tyto firmy vkládají především do hotelů, nákupních center, tedy projektů s rychlou finanční návratností. Proto rozdělení kapitálu půl soukromého, půl státního a městského považuji za naprosto nereálné. Většinu by musel zaplatit stát a město a ty na to nemají," tvrdí zastupitel.

Ten také upozorňuje na to, že metropole nemá v současnosti peníze ani na základní investice v desítkách miliard, jako jsou čistička odpadních vod, městský okruh či další linky metra.

"Letošní olympiáda v Aténách stála více jak tři sta miliard korun. A že by ji Česká republika zvládla za polovinu této sumy? O tom silně pochybuji," řekl Hvížďala.

Autoři:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze