Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I Mühlegg měl zvýšenou hladinu hemoglobinu

24 2002
Solldier Hollow - O vítězství v závodě na padesát kilometrů málem přišel ještě před startem španělský fenomén Johann Mühlegg. Krevní test před závodem totiž vykazoval zvýšenou hladinu hemoglobinu, stejně jako tomu bylo u ruských běžkyň Lazutinová a Danilovové i Ukrajinky Tereljové, které nemohly odstartovat do štafety na 4x5 kilometrů. Španěl německého původu si však pro třetí olympijské zlato mohl v Salt Lake City dojet poté, co následující test za několik minut už byl v normě.

Sama zvýšená hodnota hemoglobinu se za doping nepovažuje, může však být jeho průvodním jevem.  Lyžařkám, které se poté musely podrobit dopingovému testu, nebyl start povolen ze zdravotních důvodů.

Mühlegg vysvětloval výsledek prvního testu speciální dietou. "Nasadil jsem ji asi před pěti nebo šesti dny. Dva dny jsem jedl pouze proteiny a tvrdě trénoval, pak jsem přešel na uhlovodany. Navíc ta zdejší nadmořská výška, ničím jiným to nemohlo být," řekl. Dodal, že den před závodem měl navíc průjem, takže mohl být dehydrován.

Jedenatřicetiletý německý rodák prohlásil, že za celou svou kariéru se s podobným problémem nesetkal. "A že těch testů už bylo," zdůraznil. Před olympijským závodem na padesátikilometrové trati vybrali pořadatelé na krevní zkoušku třináct běžců.

Mühlegg označil olympijskou padesátku za nejtěžší závod v kariéře. "Věděl jsem, že se rozhodne na posledních deseti nebo patnácti kilometrech a dal jsem do toho všechno," popsal svou taktiku. Z další zlaté medaile po třicítce a kombinaci měl ohromnou radost. "Nikdy bych si netroufal tvrdit, že bych mohl na olympiádě vyhrát tři zlaté," dodal skromně.

Jeho vítězství měla ve Španělsku obrovský ohlas, i když někdejší slavný sjezdař Francisco Fernandez-Ochoa nařkl činovníky národního svazu, že se chlubí cizím peřím a měli by se stydět. "Španělsko nemá s tímto úspěchem nic společného. Mühlegg je vynikající sportovec, ale jsem si jist, že až ukončí kariéru, na španělskou půdu už nikdy nevkročí," řekl.

Mühlegg však tvrdí, že se cítí být stoprocentním Španělem. "Všechny medaile jsem získal pro Španělsko," řekl lyžař, který novou zemi reprezentuje po roztržce s německými funkcionáři od roku 1999. Španělský tisk mu kamarádsky přezdívá Juanito, ale novináři si s ním ve své mateřštině příliš nepopovídají. I na olympiádě jim raději odpovídal anglicky.

Autoři: ,


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz