Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

I v dešti lze pořádat pravé zimní hry, slibuje starosta Vancouveru

Vancouver, déšť v dějišti olympiády | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - K čemu jsou panáčci Quatchi, Miga a Sumi, když tím pravým symbolem olympiády v Vancouveru by měl být deštník. Déšť ubírá zimním hrám krásu, v hostitelském městě je deset stupňů nad nulou, po sněhu ani památky a prší už i v horách.

"I bez sněhu ve městě můžeme prožít pravou zimní olympiádu," tvrdí Gregor Robertson, starosta Vancouveru. "Tady se soutěží pod střechou a venkovní déšť přece divákům náladu nezkazí," je přesvědčen.

Předpověď pro zahájení

Předpověď na zahajovací den

Vancouver: 10 stupňů nad nulou, 10-15 mm dešťových srážek

Cypress Mountain: +3 stupně, ráno sníh (2 cm), později přejde v déšť (10-20 mm)

Whistler Creekside: +2 stupně, 5 cm nového sněhu

Whistler Olympic Park: +2 stupně, 5-10 cm mokrého sněhu

Whistler, centrum: +3 stupně, déšť

Předpovědi však nejsou příznivé. Kdo si dnes ve Vancouveru otevřel noviny, viděl v meteorologických mapách převážně jen obrázky dešťových kapek.

V horách ještě mohou věřit v obrat k lepšímu, ale olympijské město už asi sněhové vločky nezasypou. "Při nejlepším zažijeme během olympiády jeden den, kdy bude ve městě sněžit," napsal deník The Globe and Mail.

Jedna věc je však jistá. Návštěvníci zahajovacího ceremoniálu nezmoknou. Ten bude pod střechou paláce BC Place. Poprvé v historii.

Olympijská pochodeň je mezitím svému cíli blíž a blíž. Kalifornský guvernér a někdejší kulturista Arnold Schwarzenegger ji předal atletické legendě Sebastianu Coeovi.

Štafeta musela za asistence policie měnit svou trasu. Do té původní se jim totiž postavilo na 150 demonstrantů. 

Kdo zapálí olympijský oheň, to však i pár hodin před zahájením zůstává tajemstvím. Budou-li organizátoři konvenční, zvolí Wayna Gretzkyho či bývalou sjezdařku Nancy Greenovou.

Svou velkou šanci možná dostane nezdolný mladík Terry Fox. Přestože je už mnoho let po smrti. Poctu muži, jenž se postavil rakovině, by mohla vzdát jeho matka Betty. Anebo snad Terry samotný za pomoci digitální 3D technologie...

NECHCEME HRY! protestovali někteří obyvatelé Vancouveru proti olympiádě. Do ulic vytáhli s transparenty.

NECHCEME HRY! protestovali někteří obyvatelé Vancouveru proti olympiádě. Do ulic vytáhli s transparenty.

Arnold Schwarzenegger předává olympijskou štafetu Sebastianu Coeovi

Arnold Schwarzenegger předává olympijskou štafetu Sebastianu Coeovi

Zahajovací ceremoniál ve Vancouveru možná nebude tak velkolepý jako ten v Pekingu, v jednom se však kanadští organizátoři poučili. Přiznávají, že se bude zpívat na playback.

Číňané se neobešli bez celosvětové ostudy, když vyšlo najevo, že ústřední píseň nazpívala jiná holčička, než která pak vystupovala při zahájení.

"Využití playbacku je v televizních přenosech obvyklé. Je to něco jiného, než když zpěváka dabuje někdo jiný," uvedl David Atkins, výkonný producent zahajovacího ceremoniálu.Najdete na iDNES.czmobilní verze