Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I ženy budou na olympiádě boxovat. Šance golfu a ragby se zvýšila

Na olympijských hrách v Londýně budou boxovat i ženy. | foto: Profimedia.cz

13 2009
Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 budou boxovat ženy. Rozšíření sportu, který byl pod pěti kruhy zatím výhradně doménou mužů, schválil Mezinárodní olympijský výbor. Výkonný výbor MOV také navrhl, aby se o čtyři roky později seznam sportů rozšířil o golf a ragby o sedmi hráčích.

Box byl dosud jediným sportem v současné skladbě letních olympijských her, v němž nesoutěžily ženy. Podle návrhu mezinárodní boxerské federace by se mělo při londýnské premiéře představit 40 boxerek po osmi v pěti váhových kategoriích.

Stejný počet míst tak ztratí mužský box, aby se sport udržel ve stanoveném limitu 286 účastníků.

Na olympijských hrách v roce 2016 by mohly být soutěže pod pěti kruhy
rozšířeny o další dva sporty golf a sedmičkové ragby, které navrhl výkonný výbor MOV. "Golf a ragby vyšly nejlépe z hodnocení všech 33 kritérií," prohlásil prezident MOV Jacques Rogge. Se svou snahou o návrat tak prozatím neuspěly baseball a softbal, daleko do programu mají squash, karate a kolečkové bruslení.

Doporučení výkonného výboru může ovlivnit rozhodování 106 členů pléna MOV, které bude v říjnu v Kodani hlasovat o změně. V dánské metropoli se zároveň rozhodne právě o pořadateli her 2016 - vybírat se bude ze čtveřice Chicago, Madrid, Tokio a Rio de Janeiro.

Colin MontgomerieGolfAnnika Sörenstamová

Kampaň za prosazení golfu do programu OH vedou kapitán evropského týmu pro Ryder Cup Colin Montgomerie a jedna z nejlepších hráček světa všech dob Annika Sörenstamová.

Golfisté soutěžili na olympijských hrách v roce 1900 a 1904, ragby se naposledy představilo ve svém tradičním formátu s patnácti hráči na OH
1924. Oba sporty mají i svou ženskou variantu.

Pokud by se golf do olympijského programu dostal, mohla by se na nejsledovanější akci představit i ikona světového sportu Tiger Woods, jenž se podle svých předchozích vyjádření staví ke startu na olympiádě kladně. "Pokud do té doby neskončím, pak ano," odpověděl ve středu na otázku, zda by se zúčastnil jako aktivní hráč.

Mezinárodní golfová federace vedla před dnešním zasedáním masivní kampaň, jejímiž tvářemi byli jedna z nejlepších hráček světa všech dob Annika Sörenstamová a kapitán evropského týmu pro Ryder Cup Colin Montgomerie. Intenzita kampaně teď ještě zesílí.

Argumentuje se v ní celosvětovou rozšířeností golfu a jeho momentálním vzestupem ve spoustě zemí všech kontinentů. Člen výkonného výboru MOV Denis Oswald nicméně připomněl, že účast světové špičky dosud není jistá, protože by byla nutná úprava profesionálního kalendáře PGA. Golf navrhuje pro olympiádu čtyřkolový turnaj mužů i žen ve hře na rány za účasti šedesáti hráčů v každé kategorii. 

Mezi ragbisty vyvolala zpráva o možném zařazení do olympijského programu nadšení. "Čekali jsme na ni mnoho let," řekl Eduard Krützner, který byl u všech významných jednání na toto téma už od 80. let.

MOV schválil i další změny v programu her. V Londýně 2012 se tak v rychlostní kanoistice nepojedou mužské závody na 500 metrů, místo nich budou diváci sledovat atraktivnější dvousetmetrové sprinty. Moderní pětibojaři pak budou soutěžit podle nového modelu, který kombinuje závěrečný běh se střelbou.

Autoři: ,


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz