Indická lyžařka vyráží z Beskyd do Turína

31 2006
Rožnov pod Radhoštěm - Když chtěla lyžovat, musela si svah sama ušlapat. Do hor cestovala z indické metropole Dillí autem dva dny. I tak se chystala na olympiádu indická slalomářka Neha Ahuja. "Zvládla podmínky, jaké si čeští lyžaři nedovedou představit," řekl trenér Miroslav Kolář. Ten ještě na minulé olympiádě v Salt Lake City vedl Petru Zakouřilovou, do Turína vyráží s Indkou.

"Už jen to, že budu na olympiádě, je fantastické," tvrdí čtyřiadvacetiletá slalomářka, která je vůbec první Indkou, jež kdy prošla kvalifikací na zimní hry. V Turíně pojede obří slalom, ale i slalom klasický, do něhož se kvalifikovala až víkendovým sedmým místem na Soláni v Beskydech.

"Limit je takový, aby ho zvládlo co nejvíc lyžařek," říká otevřeně trenér. "Takže na olympiádě od ní můžete čekat časy o dvacet vteřin horší než od zbytku závodnic."

V Turíně tak bude Indka podobnou atrakcí, jakou nabídl na zimní olympiádě v Calgary před 18 lety jamajský čtyřbob. Příběh čtyř bobistů z tropického ostrova v Karibiku byl později dokonce zfilmován. Vzpomínáte na Kokosy na sněhu, že?

Její příběh se však zásadně liší: na rozdíl od Jamajčanů viděla sníh dávno před hrami. Dokonce – než začalo útrpné dojíždění z Dillí – v indických horách žila. "V Kašmíru na hranicích s Pákistánem dělal otec šéfa zimního střediska. Jenže centrum brzo zavřeli kvůli válce a my se museli stěhovat do Dillí."

Dnes už pro ni dlouhodobý pobyt na sněhu opět není problém. Díky japonskému mecenáši, jistému panu Moritovi, si může i slalomářka ze třetí tisícovky světového pořadí (pro srovnání: Záhrobská je v žebříčku devátá) dovolit nákladný trénink v prestižní Bartschově akademii na rakouském Pitztalu.

Pro Indy jsou zimní sporty exotikou. Čtyřčlennou olympijskou výpravu tvoří kromě Ahuji už jen slalomář, běžec na lyžích a sáňkař.Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz