Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Iráčtí sportovci nesmějí na olympiádu, zakázal jim to MOV

Olympijské hry, Peking 2008 - Žena jde nočním Pekingem okolo upoutávky na letní olympijské hry 2008. | foto: Reinhard KrauseReuters

24 2008
Iráčtí sportovci nebudou startovat na olympijských hrách v Pekingu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) jim účast zakázal kvůli vměšování iráckých politiků do národního olympijského hnutí. O start v Pekingu přijde sedm iráckých reprezentantů, kteří se na hry probojovali.

Irácká vláda 20. května rozhodla o rozpuštění všech sportovních svazů v zemi, včetně národního olympijského výboru. I když jej poté alespoň administrativně obnovila, do nového vedení dosadila své zástupce. MOV to později označil za nepřípustný zásah do autonomie výboru, pozastavil Iráku členství a pohrozil mu vyloučením z olympijských her.

Tyto hrozby nyní splnil. O definitivním rozhodnutí MOV dnes informoval generální sekretář Iráckého olympijského výboru Husajn Al Amídí.

Irácká vláda argumentovala tím, že výbor byl již rok neschopný fungování poté, co čtyři jeho členy unesli neznámí ozbrojenci. Podobný trest potkal také irácké fotbalisty, které FIFA vyškrtla ze všech svých soutěží, dokud se stav v tamním svazu nezmění.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze