Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nešťastná „oběť“ Isinbajevová: Ať si vyhrají ty svoje pseudomedaile

22 2016
Vyhrála dvě olympijská zlata. Osmadvacetkrát zlomila světový rekord. Stala se královnou atletické tyčky, aniž by se někdy pochybovalo o její poctivosti. Příběh Jeleny Isinbajevové ovšem místo dojemného loučení v Riu zřejmě završí drama v soudní síni. „Díky všem, že jste pohřbili atletiku,“ řekla po vyloučení z her.

Ještě v úterý odcházela ze sálu v Lausanne, kde poslední mezinárodní instance rozhodovala o osudu ruských atletů, naplněná optimismem.

„Pronesla jsem svoji řeč. Měla jsem času, kolik jsem chtěla, a poslouchali mě velmi pozorně. Jsem optimista a vždycky věřím v to dobré,“ řekla.

Vysoká černovláska zastupovala všechny, jimž nikdy neprokázali dopingový prohřešek, přesto měli nuceně vynechat jeden z vrcholů kariéry.

Světu připomínala, že kauza nemá jen viníky, ale také oběti.

Přes rozkrytí obludného dopingového schématu v Isinbajevové nikdo neviděl podvodníka. Zůstala velkou šampionkou, sportovním vzorem a matkou, která se vrátila k závodění, aby v 34 letech zakončila úžasnou kariéru třetím zlatem.

„Chápu, že IAAF musí podniknout razantní čin, aby vymýtila doping. Ale myslím, že není fér zakazovat soutěžení mně a dalším ruským atletům, kteří opakovaně prokázali, že jsou čistí,“ kritizovala plošný trest pro celou federaci.

Fotogalerie

Měsíce se rvala, mluvila o diskriminaci a porušování lidských práv. „Atletika není týmový sport a já nemůžu nést vinu za přešlapy ostatních,“ zalykala se.

Připomněla, že za necelých 20 let soutěžení nebyla ani jednou pozitivně testována. Přes pět metrů přitom skočila v Londýně, Curychu i Pekingu.

V Rusku nikdy.

Ani soudce Mezinárodní soudní arbitráže (CAS) ovšem její výstup neobměkčil. Ve čtvrtek dopoledne padlo potvrzení: Do Ria nepoletí ani jeden Rus, jenž se podroboval antidopingovým testům v Ruské federaci. Tedy také Isinbajevová.

Sen se zhroutil.

Ruska s kavkazskou krví zapomněla na veškerou diplomacii a vypěnila. „Díky všem, že jste pohřbili atletiku. To není nic jiného než do očí bijící politika.“

Pak vložila na instagram zarmoucenou fotku a ještě temnějším tónem napsala: „Ať pseudočistí zahraniční atleti vydechnou úlevou a vyhrají ty svoje pseudozlaté medaile při naší neúčasti. Síly se vždycky báli.“

Tak zahořkle může skončit jeden z největších příběhů atletické historie.

Isinbajevová sice ještě může tajně doufat, že verdikt zvrátí nedělní jednání Mezinárodního olympijského výboru. „Mají na to právo. Vypadá to, že řeknou definitivní ne, ale stále se mohou shodnout na individuálních atletech,“ tvrdí.

Šance, že poslední záchrana skutečně přijde, je ovšem minimální.

Výjimku dostaly jenom Stěpanovová a Klišinová, které se připravují a odevzdávají testy v zahraničí, a mohou závodit v neutrálním týmu.

Ostatní mají smůlu.

Včetně tyčkařské královny bez poskvrny.

Zákaz startu ruských atletů v Riu naopak podpořil sprinter Bolt:Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...Najdete na iDNES.cz