Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Italové tančí kvapík s přípravou her

24 2006
Turín, Praha - Obavy z toho, že Italové nestihnou včas přichystat zimní olympiádu, mírní šéf organizačního výboru her TOROC Cesaro Vaciago: "Jsme zemí last minute!" Proto ho netrápí ani ještě skoro třicet procent neprodaných vstupenek. Jak to tedy pod Alpami a v jejich údolích vypadá necelé tři týdny před zapálením olympijského ohně?

"Podle nedávné návštěvy olympijské vesnice v Sestriére mohu říct: Od léta se toho tady moc nezměnilo," varuje Karel Beran, český konzul v Miláně.

Už v pátek zamíří do Itálie první část české mise v čele s šéfem Františkem Dvořákem. "My jsme naštěstí v předstihu," těší konzula. "Hokejistům jsme v Turíně zajistili místa v kvalitní restauraci společně s důležitými sponzory."

Ostatní musí doufat, že nebudou trpět, že nebude ohrožena kvalita jejich výkonu. Většina diplomatů sleduje postup prací nervózně.

Američané to ostře komentují v médiích, což Italové nelibě nesou. Počasí přeje práci, ne tak lyžování. V horách není moc sněhu. Oproti 120 cm, obvyklým v této době, leží na svazích jen 20 cm sněhu. Ale na 100 km využívaných sjezdovek je nachystáno 2,5 milionu kubíků umělého sněhu.

Obavy z dopravy řeší pořadatelé podobně jako v Aténách zavedením speciálního pruhu pro označená olympijská vozidla. Ale jen v Turíně, úpícím pod smogovou duchnou. V horách na něj není místo.

"Skoro až do Sestriére a Bardonecchie byste se měli dostat relativně pohodlně po dálnici," tvrdí konzul. O bezpečnost má být postaráno důkladně: na každého olympionika připadne šest bezpečnostních pracovníků, hry bude chránit 15 000 vojáků a policistů.

A jak se těší Italové? "Nic moc, propagace tu není skoro žádná. Hry zajímají jen regiony, kde se konají, nebo lidi s nimi spojené. Ostatní mají jen fotbal," říká Karel Beran.

Šéfové fotbalového AC Milán, s nimiž komunikuje, prý ani nevědí, že jsou Češi mistry světa v hokeji.

Pouť olympijské pochodně lemují demonstrace komunistů. Ministr sportu Mario Pescante je musel vyzvat, aby nedělali ostudu.

Dnes míří olympijská štafeta do Bolzana a ponese ji i slavný cyklista Maurizio Fondriest.

Ale kdo zažehne oheň her? Největší šance má prý populární playboy Alberto Tomba, jehož údajně tlačí jeden z hlavních sponzorů her.

Autoři:


ŠKODA AUTO a.s.
Trainee Program - Logistika

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze