Italové tančí kvapík s přípravou her

24 2006
Turín, Praha - Obavy z toho, že Italové nestihnou včas přichystat zimní olympiádu, mírní šéf organizačního výboru her TOROC Cesaro Vaciago: "Jsme zemí last minute!" Proto ho netrápí ani ještě skoro třicet procent neprodaných vstupenek. Jak to tedy pod Alpami a v jejich údolích vypadá necelé tři týdny před zapálením olympijského ohně?

"Podle nedávné návštěvy olympijské vesnice v Sestriére mohu říct: Od léta se toho tady moc nezměnilo," varuje Karel Beran, český konzul v Miláně.

Už v pátek zamíří do Itálie první část české mise v čele s šéfem Františkem Dvořákem. "My jsme naštěstí v předstihu," těší konzula. "Hokejistům jsme v Turíně zajistili místa v kvalitní restauraci společně s důležitými sponzory."

Ostatní musí doufat, že nebudou trpět, že nebude ohrožena kvalita jejich výkonu. Většina diplomatů sleduje postup prací nervózně.

Američané to ostře komentují v médiích, což Italové nelibě nesou. Počasí přeje práci, ne tak lyžování. V horách není moc sněhu. Oproti 120 cm, obvyklým v této době, leží na svazích jen 20 cm sněhu. Ale na 100 km využívaných sjezdovek je nachystáno 2,5 milionu kubíků umělého sněhu.

Obavy z dopravy řeší pořadatelé podobně jako v Aténách zavedením speciálního pruhu pro označená olympijská vozidla. Ale jen v Turíně, úpícím pod smogovou duchnou. V horách na něj není místo.

"Skoro až do Sestriére a Bardonecchie byste se měli dostat relativně pohodlně po dálnici," tvrdí konzul. O bezpečnost má být postaráno důkladně: na každého olympionika připadne šest bezpečnostních pracovníků, hry bude chránit 15 000 vojáků a policistů.

A jak se těší Italové? "Nic moc, propagace tu není skoro žádná. Hry zajímají jen regiony, kde se konají, nebo lidi s nimi spojené. Ostatní mají jen fotbal," říká Karel Beran.

Šéfové fotbalového AC Milán, s nimiž komunikuje, prý ani nevědí, že jsou Češi mistry světa v hokeji.

Pouť olympijské pochodně lemují demonstrace komunistů. Ministr sportu Mario Pescante je musel vyzvat, aby nedělali ostudu.

Dnes míří olympijská štafeta do Bolzana a ponese ji i slavný cyklista Maurizio Fondriest.

Ale kdo zažehne oheň her? Největší šance má prý populární playboy Alberto Tomba, jehož údajně tlačí jeden z hlavních sponzorů her.

Autoři:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz