Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelci budou mít zvláštní ostrahu

23 2000
S y d n e y - Představitelé australské židovské komunity jsou spokojení s bezpečnostními opatřeními přichystanými na dobu konání olympiády v Sydney. Jejich krajané z Izraele sice žádali o zvýšenou ostrahu, australští Židé se však domnívají, že pořadatelé jsou v tomto směru připraveni dostatečně. Podle australského tisku nechali nicméně Izraelci pro jistotu obehnat svou ambasádu novou betonovou zdí.

Před měsícem se australské policii podařilo dopadnout pět mužů, kteří patří k extremistickým skupinám ze Středního Východu a z Evropy. Všichni byli pod policejním dohledem deportováni ze země. Na izraelském velvyslanectví probíhají stavební úpravy již několik měsíců, ale teprve minulý týden se za přísného dohledu vojáků začala budovat nová, zpevněná zeď.

Izraelské sportovce provázejí zvýšená bezpečnostní opatření od olympijských her v Mnichově v roce 1972. Palestinští teroristé tehdy zavraždili jedenáct členů izraelské výpravy. O dvanáct let později na olympijských hrách v Los Angeles byly v balících diplomatické pošty Izraelců objeveny zbraně.

Australské úřady tomu chtějí předejít a zakázaly, aby členové zahraničních ochranek a zvláštní agenti, kteří budou doprovázet jednotlivé výpravy, byli ozbrojeni. "Pokud bude u někoho objevena zbraň, nebude se na něj vztahovat diplomatická imunita ani jiná výjimka a půjde do vězení," citoval australský tisk varovná slova nejmenovaného člena organizačního výboru.

Na vývoji systému bezpečnostních opatření s krycím jménem "Operace zlato" pracovaly australské ministerstvo obrany, policie a zvláštní služby celé čtyři roky.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz