Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Brit Ainslie je opět zlatý, stal se nejúspěšnějším jachtařem historie

Britský reprezentant Ben Ainslie se stal nejúspěšnějším jachtařem v historii olympijských her. Ve sbírce už má pět medailí. Letos vyhrál. | foto: Reuters

5 2012
Až v poslední rozjížďce se protlačil na první místo, pak vstoupil do historie. Brit Ben Ainslie získal čtvrté olympijské zlato za sebou a s pěti medailemi se stal nejúspěšnějším jachtařem historie her.

Ve finále kategorie Finn sesadil z prvního místa závodu ve Weymouthu Jonase Högha-Christensena z Dánska, který vedl po úvodních deseti rozjížďkách.

Pětatřicetiletý Ainslie má vedle čtyř triumfů také jednu stříbrnou medaili z her v Atlantě a překonal bilanci Paula Elvströma. Dánský jachtař v letech 1948 až 1960 získal čtyři zlata.

Oblíbené přirovnání fanoušků a ostrovních médií, že je nejlepším britským mořeplavcem od dob admirála Horatia Nelsona, který porazil francouzsko-španělskou flotilu u Trafalgaru, však Ainslie odmítl.

"Já jsem nezachránil národ ze spárů Napoleona Bonaparteho. Jenom jsem se snažil vyhrávat jachtařské závody," prohlásil Ainslie. "Ale bylo to těžké. Dnes to byl asi jeden z nejnáročnějších zážitků v životě. Naštěstí jsem to ale ustál," dodal.

Ainslie si zápis do historie zajistil ve finále předposledním, devátým místem, porazil v něm jen Högha-Christensena, který byl v čele závodu od prvního dne. "Byl to skvělý týden a jeden špatný den," řekl dánský jachtař. "Ale nebudu se vymlouvat. Jel jsem tak, jak jsem měl v plánu, a bohužel to nestačilo," přidal.

Fotogalerie

Oslavu domácímu favoritovi mohl ještě pokazit Nizozemec Pieter-Jan Postma, který by získal zlato, pokud by obsadil třetí místo. V utichajícím větru se však propadl na pátou příčku, pro bronz si dojel Jonathan Lobert z Francie.

Britský rekordman po finále naznačil, že má v plánu ukončit kariéru. "Nikdy neříkej nikdy, ale myslím, že další takový závod bych už asi nezvládl. Ničí mi to tělo, takže si nemyslím, že mě (na hrách v roce 2016) v Riu uvidíte," řekl BBC. "Nejlepší je se rozloučit na domácí olympiádě," dodal.

Nejstarší český reprezentant na hrách v Londýně osmačtyřicetiletý Michael Maier do jízdy o medaile ve třídě Finn nepostoupil. Na své páté olympiádě obsadil v rozjížďkách 21. pozici a o čtyři místa vylepšil výsledek z Pekingu.

V kategorii Star získali zlato Max Salminen s Fredrik Lööfem, který tak navázal na bronz z Pekingu. Švédská dvojice nasbírala 32 bodů a domácí obhájce titulu Iaina Percyho s Andrewem Simpsonem porazili o dva body.

Brazilská posádka Bruno Prada s Robertem Scheidtem, jež před čtyřmi lety v Číně získala stříbro, měla na třetí příčce 40 bodů.

Jachting - výsledky

Muži

Star (konečné pořadí): 1. Lööf, Salminen (Švéd.) 32, 2. Percy, Simpson (Brit.) 34, 3. Prada, Scheidt (Braz.) 40, 4. Melleby, Pedersen (Nor.) 63, 5. Pepper, Turner (Austr.) 70, 6. Kleen, Stanjek (Něm.) 70, 7. Mendelblatt, Fatih (USA) 71, 8. Kusznierewicz, Zycki (Pol.) 72.

Finn (konečné pořadí): 1. Ainslie (Brit.) 46, 2. Högh-Christensen (Dán.) 46, 3. Lobert (Fr.) 49, 4. Postma (Niz.) 52, 5. Gaspič (Chorv.) 55, 6. Žbogar (Slovin.) 63, 7. Slater (Austr.) 83, 8. Trujillo Villar (Šp.) 86.

RS:X (po 10 rozjížďkách): 1. Van Rijsselberge (Niz.) 13, 2. Dempsey (Brit.) 35, 3. Wilhelm (Něm.) 46, ...36. Lavický (ČR) 296 - nepostoupil.

Autoři: ,
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze