Jachtař Maier má znovu poškozenou loď

16 2004
Atény - Loď českého jachtaře Michaela Maiera je už během krátké doby podruhé poškozena. Na startu páté rozjížďky ve třídě Finn na olympijských hrách v Aténách jeho jachtu naboural Imre Taveter z Estonska. Českému reprezentantovi patří v celkovém pořadí po šesti jízdách osmnácté místo v pětadvacetičlenném poli a večer ho kvůli nehodě čeká oprava.

Taveter, zatím ve výsledkové listině poslední, se nevešel na výhodnou levou stranu a manévroval, aby mohl jet pravobokem dál. Nevšiml si Maiera a při otočce do něj narazil.

"Na horní straně paluby má odštípnutý laminát, dvě praskliny asi pět centimetrů od sebe," popsal nehodu trenér David Křížek. "Do lodi neteče, nic to neovlivní, ale je to nepříjemné," dodal.

Estonec udělal jezdeckou chybu a Maier kvůli němu dojel dvacátý. "Je pěkně vytočený. Estonec neměl právo plavby a udělal nesmyslný obrat. Je to starost a zbytečné nervy," řekl Křížek.

Dva dny před startem závodu udělal čtyřicetiletému Maierovi ráhnem díru do lodi Chorvat Karlo Kuret. V druhé pondělní a celkově šesté rozjížďce z jedenácti jel Maier takticky a skončil dvanáctý. Lepší byl jen jednou, ve čtvrté jízdě dojel devátý. Závodníci třídy Finn vyjeli na moře, i když foukal silný vítr, protože jejich závod vysílala přímo televize. "Bylo to maso, foukalo hrozně moc a hodně to rvalo," uvedl Křížek.

Lodní třídu Evropa rozhodčí ze zálivu na moře kvůli větru nepustili. Volno tak měla i Lenka Šmídová, která je po nedělních dvou jízdách zatím jedenáctá. "To je dobře," potěšilo trenéra Křížka, že se nejelo.

Silný vítr totiž 'lehké váze' Šmídové příliš nevyhovuje. "V úterý se má silný severák mísit s brízou, a pak by měl být slabší vítr," doplnil Křížek, že v takových podmínkách má Šmídová rychlost a šanci na špici.

První dvě jízdy nedopadly pro Šmídovou nijak růžově. Měla kolizi s Nizozemkou Brouwerovou a zaobírala se protestem, který vyhrála. "Pořád na to myslela a nekoukala po vodě, jak měla," řekl Křížek, že byla jachtařka rozhozená z koncentrace.

Šmídová je jedenáctá a bude muset jezdit hodně dobře, aby mohla pomýšlet vysoko. Třeba na stupně vítězů. "Dá se to dohnat, neviděl bych to tragicky," řekl Křížek a připomněl Sydney, kde Šmídová začala hůř a nakonec obsadila lichotivé sedmé místo.

Podle předpovědi měl jachtařům v neděli foukat slabší vítr, a proto měla Šmídová na stěžni přiměřenou plachtu. Pak vyjela na moře a vítr zesílil. "Tak jsme tam dali plachtu na silný vítr, jenomže na startu to začalo lehat a zas jsme to přestavěli," řekl Křížek. V polovině první jízdy ovšem definitivně vyhrál silný vítr, ale Šmídová už měnit nemohla. "Jela s bohatou plachtou a v tom silném větru to bylo moc," uvedl Křížek.

Autoři: ,

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz