Jachtař Maier skončil patnáctý

21 2004
Atény - Český jachtař Michael Maier obsadil v olympijské regatě třídy Finn po jedenácti jízdách konečné patnácté místo, zlatou olympijskou medaili získal Ben Ainslie z Velké Británie. V sobotní poslední jízdě regaty dojel Maier na šestém místě.

V konečném pořadí si Maier o jednu pozici oproti olympiádě v Atlantě a polepšil o jednu v porovnání s umístěním v Sydney. Maier v sobotu marně útočil na čtrnáctou příčku. Američana Kevina Halla, který byl po deseti jízdách těsně před ním, sice porazil, ale na posun kupředu mu ani šesté místo nestačilo.

Čtyřicetiletý český reprezentant si vedl nejlépe ve čtvrtek, kdy obsadil čtvrté a sedmé místo. S výsledky v Aténách však spokojen nebyl, protože chtěl proniknout do první desítky.

"Nějak jsem se nemohl chytit. Dělal jsem jachtařské chyby," stěžoval si už před závěrečnou jízdou.

Nemohl se chytit ani ve svém oblíbeném větru od břehu, který foukal silně dva dny, ale on se několikrát rozhodl špatně a zůstal bez větru viset na chvostu. "Něco dohánět můžu u nás na rybníku, ale ne na olympiádě," konstatoval Maier sebekriticky před poslední rozjížďkou.

V Aténách ho provázela od začátku smůla, když mu při tréninku chorvatský soupeř Karlo Kuret udělal díru do lodi.

Mezi jachtaři to pak často jiskřilo i v závodu. "Na olympiádě se jezdí ostřeji a tvrději. Na všechno je míň času a od toho se odvíjí taktika. Já nejsem z těch, kteří štípají lodě," uvedl jachtař z Roudnice nad Labem.

Vítěz Brit Ainslie, který ukázal, proč byl v letech 1998 a 2002 vyhlášen nejlepším jachtařem světa.

Trojnásobný mistr světa v této kategorii navázal v Aténách na čtyři roky starý olympijský triumf v Laseru. V konečném pořadí předstihl druhého Španěla Rafaela Trujilla o 14 bodů. Bronz získal Polák Mateusz Kusznierewicz, olympijský vítěz z Atlanty, kde tehdy devatenáctiletý Ainslie skončil druhý v Laseru.

Jachtař Tomáš Malina se i po dnešních rozjížďkách třídy Mistral pohybuje na začátku třetí desítky. V sedmé jízdě obsadil český reprezentant až poslední 34. příčku, v osmé části si o trochu polepšil a fotobuňku protnul jako osmadvacátý.

"Jsem na sebe pyšný a zároveň mám radost, že to mám za sebou," řekl novinářům Ainslie poté, co byl vykoupán v aténské maríně.

V průběžném pořadí patří pětadvacetiletému Malinovi před závěrečnými třemi rozjížďkami 31. místo, hned za ním je slovenský jachtař Martin Lapoš.

Výsledky (konečné pořadí po 11 rozjížďkách):
Muži:
Finn:
1. Ainslie (Brit.) 38,0, 2. Trujillo (Šp.) 51,0, 3. Kusznierewicz (Pol.) 53,0, 4. Kuret (Chorv.) 61,0, 5. Papathanasiu (Řec.) 72,4, 6. Nossiter (Austr.) 93,0, 7. Godefroid (Belg.) 96,0, 8. Florent (Fr.) 96,0, ...15. Maier (ČR) 120,0.
470: 1. Foerster, Burnham (USA) 71,0, 2. Rogers, Glanfield (Brit.) 74,0, 3. Seki, Todoroki (Jap.) 90,0, 4. Molund, Andersson (Švéd.)  95,0, 5. Philippe, Le Berre (Fr.) 97,0, 6. S. Coster, K. Coster (Niz.) 101,0, 7. Marinho, Nunes (Portug.) 103,0, 8. Paradeda, Arndt (Braz.) 104,0.
Ženy:
470:
1. Bekatoruová, Tsulfaová (Řec.) 38,0, 2. Dufresneová, Azonová (Šp.) 62,0, 3. Torgerssonová, Zachrissonová (Švéd.) 63,0, 4. Deklevová, Maucecová (Slovin.) 65,0, 5. McDowellová, Kinsolvingová (USA) 84,0, 6. Wardová, Meehanová (Dán.) 89,0, 7. Bassadoneová, Hopsonová (Brit.) 91,0, 8. Iljenková, Gaponovičová (Rus.) 94,0.
Yngling: 1. Británie (Robertsonová, Webbová, Aytonová) 49,0,
2. Ukrajina (Taranová, Kalininová, Matevuševová) 50,0, 3. Dánsko (Jensenová, Jespersenová, Otzenová) 54,0, 4. Nizozemsko 56,0, 5. Francie 57,0, 6. Německo 76,0, 7. N. Zéland 77,0, 8. Rusko 79,0.
Muži, mistral - po osmi rozjížďkách:
1. Fridman (Izr.) 27,0, 2. Santos (Braz.) 27,0, 3. Kaklamanakis (Řec.) 33,0, ...31. Malina (ČR) 202,0, 32. Lapoš (SR) 216,0.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami
Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami

Hraní není jen aktivita, která děťátko zabaví – je především důležité pro vývoj. Podpořte správný vývoj dítěte, aby se zároveň královsky bavilo a smálo na celé kolo. Máme pro vás několik hracích tipů, vyberte si podle věku vašeho dítěte.Najdete na iDNES.cz