Jachtařka dostala trest. Prý udeřila soupeřku

18 2004
Atény - Česká jachtařka Lenka Šmídová vyhrála na olympijských hrách pátou jízdu ve třídě Evropa, v šesté obsadila šestou příčku. V celkovém pořadí závodu na jedenáct etap se těšila ze třetího místa, ovšem jen chvíli, než Siren Sundbyová z Norska podala protest. Ta tvrdí, že ji Šmídová úmyslně udeřila ráhnem, a s protestem uspěla. Šmídová byla v rozjížďce diskvalifikovaná, teď je sedmá.

Loňská jachtařka roku Sundbyová po dvou závodních dnech vedla, ale dnes dojela devatenáctá a čtvrtá a klesla na druhou příčku. Po skončení programu si stěžovala, že od Šmídové dostala ráhnem do hlavy.

Neměla ale žádný šrám ani svědkyni incidentu. Češka si ke komisi přivedla Dánku Signe Livbjergovou, které ji podpořila, i když se po její diskvalifikaci posunula na třetí
místo. Přesto Šmídová "soud" prohrála a z šestého místa byla vyškrtnuta.

Komise případ řešila padesát minut.

"Je to divné, přišlo úplně nepochopitelné rozuzlení," řekl ČTK trenér Šmídové David
Křížek. Česká naděje podle jeho slov soupeřce uhýbala, protože Norka měla právo plavby. "Sundybová změnila směr, a tím mohlo dojít k přiblížení, ale určitě ne ke středu," byl si jist Křížek.

Šmídová po výroku rozhodčích zachovala profesionální rozvahu a hned se snažila situaci zachránit. Ideální by byl videozáznam. Křížek oběhl rozhodčí u bójek a trenéry, ale nic nesehnal.

"Zatím  nevidím východisko, ani televize to nedávala," řekl Křížek.

Na třetí místo nyní ztrácí Šmídová sedm bodů, a proto není útok na stupně vítězů bez šance. Třída Evropa má na pořadu ještě pět rozjížděk. "Není to ztracené, je to tam našlapané. Pokusíme se to překonat, ale Lenka už nesmí zajet žádnou špatnou jízdu," řekl Křížek.

Posteskl si, že Šmídová už mohla medailovou pozici v dalším průběhu regaty upevňovat a nikoli se na ni vracet.  Šmídová v páté z jedenácti částí soutěže porazila domácí Virginii Kravariotiovou a Američanku Meg Galliardovou.

Stejný bodový zisk jako třetí česká jachtařka měla i čtvrtá Livbjergová, která v páté rozjížďce obsadila osmou příčku. Na vedoucí pozici se ve vyrovnané regatě, po jejímž skončení se nejhorší jízda škrtá, posunula dnes Sarah Blancková z Austrálie. Ta má před Norkou náskok pěti bodů, další tři ztrácí třetí Livbjergová.

Jachtařky za každou rozjížďku dostanou tolik bodů, jaké bylo jejich umístění. Cílem je tedy dosáhnout co nejnižšího bodového zisku. Závod pokračuje ve čtvrtek dalšími dvěma jízdami.

Výsledky:
Evropa - po šesti rozjížďkách:

1. Blancková (Austr.) 23,0, 2. Sundbyová (Nor.) 28,0, 3. Livbjergová (Dán.) 31, ...7. Šmídová (ČR) 38,0.

Autoři: ,

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz