Jachtařky Šmídová a Mrzílková měly před cestou do Pekingu potíže

Jachtařky Lenka Šmídová (vpravo) a Lenka Mrzílková odletěly z pražského letiště Ruzyně na olympijské hry do Pekingu. | foto: Stanislav PeškaČTK

2 2008
Odlet českých jachtařek Lenky Šmídové a Lenky Mrzílkové na olympijské hry do Pekingu byl nečekaně napínavý. Zaměstnanci tureckých aerolinek je totiž nechali v Praze-Ruzyni dlouho čekat u přepážky a odbavili je jen necelou hodinu před plánovaným odletem.

Obě se tak nakonec připojily k dalším šesti českým olympionikům, kteří dnes odcestovali do Číny.

"Neměli nás na seznamu na přepážce. Nevím, kde byl problém," řekla vzápětí Šmídová, která celou nepříjemnost ustála s kamennou tváří. Do Číny letí už popáté a prý je připravená na leccos.

"Nás už nic nepřekvapí, Číňani už nám nachystali snad všechno. Jednou jsme si cestu z Pekingu kvůli zpožděním protáhly o den, půl v Pekingu na letišti, druhou půlku v Istanbulu," pousmála se Šmídová rezignovaně.

Šmídová s Mrzílkovou rozhodně nejedou do neznámého prostředí, na hry se dlouho chystaly přímo v Číně. "Na pomezí jara a léta jsme tam dlouho trénovaly, byly jsme tam ještě před týdnem. Škoda, že ten jachtařský areál vzápětí zavřeli a my tam nemohly nechat loď, ale už je zase zpátky na
místě," uvedla zkušenější z dvojice blonďatých jachtařek, která před čtyřmi roky v Aténách získala stříbrnou medaili.

Závodění v Číně ale nic příjemného nebude. Jachtařkám jej bude komplikovat slabý vítr a husté řasy, s nimiž si zatím zcela neporadily ani tisíce dobrovolníků.

"Strašně to zpomaluje loď a nabaluje se to na kormidlo, ale pustili se do jejich sbírání docela s vervou a teď před týdnem už měli většinu vysbíranou. Jak je znám, na olympiádu to bude čisté," řekla Šmídová.

Čínská organizace jí ale příliš radosti nedělá. "Slyšela jsem, že nás budou i po městě pouštět jen s eskortou, jenže to já odmítám. Je to omezování osobní svobody," prohlásila Šmídová. Přesto si prý hodlá olympiádu hlavně užít.

Příliš konkrétních cílů si nekladli ani zbylí členové dnešní části české výpravy. "Ještě nedávno bych byl rád, že vůbec jedu, teď ale mám za sebou kvalitní přípravu a aspoň do třetího kola bych projít mohl," konstatoval dvaadvacetiletý badmintonista Petr Koukal.

Olympiáda je prý pro něj svátek. "Vůbec nevím, co od toho čekat," dodal Koukal, zatímco za jeho zády se zubil do kamery nadějný judista Jaromír Ježek, který prý ani pekingský závod nepovažuje za ničím výjimečný.

Autoři: ,

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz