Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jachtařské zlato slaví v Riu i Bouwmeesterová, Burton či Scott

Marit Bouwmeesterová z Nizozemska slaví v Riu olympijský triumf ve třídě Laser Radial. | foto: Reuters

16 2016
Nizozemka Marit Bouwmeesterová vyhrála na olympiádě v Riu jachtařskou disciplínu Laser Radial, kde startovala i Veronika Kozelská Fenclová. Češka se však do úterního desetičlenného finálového závodu nekvalifikovala. V mužské třídě Laser přišel ve finále o zlato Chorvat Tonči Stipanovič - předstihl ho Australan Tom Burton. V kategorii Finn vyhrál Giles Scott a zajistil Británii pátý triumf za sebou. Ve třídě Nacra 17 zvítězili Argentinci

Stříbrná medailistka z Londýna Bouwmeesterová sice v závěrečném závodu skončila až sedmá a na její konto přibylo 14 bodů, přesto celkově o šest bodů předčila nyní pátou Irku Annalise Murphyovou, která vybojovala stříbro. Bronz získala Anne-Marie Rindomová z Dánska.

Kozelská Fenclová, jež chtěla alespoň zopakovat devátou příčku z Londýna, skončila v Riu de Janeiro na 12. pozici.

Burton ve finále dojel třetí, zatímco favorizovaný Chorvat, obhájce čtvrtého místa z posledních her z Londýna, až devátý. V celkovém pořadí se tak propadl za Burtona o dva body. O dalších deset zpět byl bronzový Sam Meech z Nového Zélandu, Viktor Teplý obsadil 28. příčku.

Scott už mohl do finálového závodu ve třídě Finn vyrazit v klidu, zlato měl jisté už po nedělním programu. Stříbrnou příčku za ním udržel Slovinec Vasilij Žbogar, naopak na třetí místo si pomohl finálovým vítězstvím Američan Caleb Paine. Britové drží zlato už od roku 2000, kdy Finn vyhrál Iain Percy, pak na něj třikrát v řadě navázal Ben Ainslie.

Ve smíšené kategorii Nacra 17 vyhrála argentinská posádka Santiago Lange a Cecilia Carranzaová před posádkami z Austrálie a Rakouska. Obzvlášť silnou příchuť má bronz Thomase Zajace a Tanji Frankové pro Rakušany, kteří získali první medaili z letních olympijských her od 15. srpna 2008. Před čtyřmi lety v Londýně totiž země vyšla naprázdno.

Jachting v Riu - výsledky

Muži
Laser:
1. Burton (Austr.) 73, 2. Stipanovič (Chorv.) 75, 3. Meech (N. Zéland) 85, 4. Scheidt (Braz.) 89, 5. Bernaz (Fr.) 90, 6. Thompson (Brit.) 103, 7. Kontides (Kypr) 104, 8. Maegli (Guat.) 117, ...28. Teplý (ČR) 222.

Finn: 1. Scott (Brit.) 36, 2. Žbogar (Slovin.) 68, 3. Paine (USA) 76, 4. Zarif (Braz.) 87, 5. Kljakovič Gaspič (Chorv.) 89, 6. Salminen (Švéd.) 90, 7. Junior (N. Zél.) 92, 8. Lilley (Austr.) 97.

Ženy
Laser Radial:
1. Bouwmeesterová (Niz.) 61 b., 2. Murphyová (Ir.) 67, 3. Rindomová (Dán.) 71, 4. Van Ackerová (Belg.) 78, 5. Tenkanenová (Fin.) 86,6, 6. Olssonová (Švéd.) 90, 7. Scheidtová (Lit.) 90, 8. Youngová (Brit.) 93, ...12. Kozelská Fenclová (ČR) 113.

Smíšené posádky
Nacra 17: 1. Lange, Carranzaová (Arg.) 77, 2. Waterhouse, Darmaninová (Austr.) 78, 3. Zajac, Franková (Rak.) 78, 4. Saunders, Jonesová (N. Zéland) 81, 5. Bissaro, Sicouriová (Italy) 84, 6. Besson, Riouová (Fr.) 93, 7. Bühler, Bruggerová (Švýc.) 100, 8. Gulari, Chafeeová (USA) 106.

Autoři: ,


Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz