Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Jachting se dělá hlavně hlavou, říká Šmídová

Lenka Šmídová | foto: David VotrubaiDNES.cz

1 2008
Praha - Lenka Šmídová je nejúspěšnější českou jachtařkou. Na OH 2004 v Aténách získala v lodní třídě Evropa stříbrnou medaili. Pro letošní hry přestoupila do třídy 470 a s Lenkou Mrzílkovou vybojovala účast doslova na poslední chvíli. Jak prozradila při on-line rozhovoru, zůstává přes různé peripetie optimistická.

Krátce před odletem na další soustředění do Francie přišla jachtařka Lenka Šmídová na on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz.

Odpovědi Lenky
Šmídové čtěte ZDE.

Během necelé hodiny stačila zodpovědět dvaapadesát dotazů. "Hodně čtenářů nám přálo štěstí pro olympijskou regatu, některé dotazy však byly hodně na tělo," přiznala po skončení návštěvy v redakci Šmídová.

Jachtařka zopakovala, že revír pro olympijský závod není z jejího pohledu ideální. "Je tam převážně slabý vítr, silný proud a veliké vlny. Bude jen málo těch, kterým bude podobný revír vyhovovat," připustila Šmídová s tím, že se prosadí opravdu jen ti nejlepší.

O místě konání olympijských her má Šmídová jasno: "Byl to omyl, dát OH do Číny," napsala jasně. Sympatická sportovkyně odmítla, že by se někdy v budoucnu věnovala modelingu.

Předolympijské on-line rozhovory na iDNES.cz

BUDE

8. dubna: Lada Kozlíková (cyklistika), 14:00
15. dubna: Ondřej Synek (veslování), 13:00
22. dubna: Svatoslav Ton (výška)
29. dubna: Martin Doktor (kanoistika)
6. května: Jiří Jedlička (plavání)

BYLO
 
* Barbora Špotáková (oštěp)
* Miroslava Knapková (veslování)
* Věra Cechlová (disk)
* Lucie Grolichová (moderní pětiboj) 
* Petr Lazar (dráhová cyklistika) 
* Libor Capalini (moderní pětiboj)
* Lenka Marušková-Hyková (střelba) 
* Kateřina Baďurová (skok o tyči)
* Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
* Václav Chalupa (veslování)
* Lenka Šmídová (jachtink)

Přiznala však, že už jednu cenu za svoji krásu získala. "Jednou jsem byla vyhlášena nejkrásnější sportovkyní v anketě čtenářů deníku Sport." Případní nápadníci však dostali od Lenky jasné avízo: "Přítele mám!"

V poslední době už začala přípravu na olympiádu, po soustředění na Mallorce ji čekají dva pobyty ve Francii, dvě další soustředění v Číně, ME i regata v Nových Mlýnech. Při vysvětlování záludností jachtingu pak mnohé čtenáře překvapila: "Při jachtingu je nejvíce namáhaná hlava."

Rozhodla nižší hmotnost

Přestup do dvouposádkové lodi byl pro Lenku Šmídovou vynucenou záležitostí. Po každém olympijském cyklu bývají lodní třídy, které se zúčastňují olympijských her, obměňovány.

Na pravidelném zasedání Mezinárodní jachtařské federace ISAF v listopadu 2004 se tato výměna pro OH v Pekingu 2008 dotkla i lodní třídy Evropa. Šmídová na hrách  v Aténách vybojovala stříbrnou medaili.

Třída Evropa byla nahrazena třídou Laser. Jedná se také o jednoposádkovou loď, která je však svou konstrukcí a oplachtěním přizpůsobena spíše vyšším vahám. "S ohledem na výměnu Evropy za Laser jsem se rozhodla přestoupit na dvouposádkovou lodní třídu 470," vysvětlila na svých webových stránkách úspěšná jachtařka.

Úspěchy Lenky Šmídové

- OH 2004 Atény - stříbrná medaile
- Světový pohár - vítězství na SPA Olympic Classes Regatta 2001 a Sail Melbourne 2003
- Miami Olympic Classes Regatta, vítězství v letech 2003 a 2004
- mistrovství světa, lodní třída Evropa - 4. místo v roce 2004

"Tato třída je pro mě novou výzvou v mém olympijském jachtingu a zlatém olympijském snu," dodala optimisticky Šmídová. Realita olympijské kvalifikace však byla pro havlíčkobrodskou rodačku poněkud svízelná.

První kosatnice, se kterou chtěla Šmídová startovat na olympiádě, Američanka Elisabeth Kratzigová, by nedostala včas české vízum a poměrně úspěšně se sehrávající pár se nakonec rozešel.

Krátké intermezzo Lenky Šmídové s Veronikou Fenclovou vrhlo na olympijské ambice těžký stín. Pár nefungoval jako sehraný tým, jachtařkám se nedařilo a přibližně rok před OH se rozešel.

"Veronika je zkušená a nadaná jachtařka," řekla Šmídová o Fenclové. "Podle mě ale nebyla stavěná pro týmovou spolupráci, proto jsme se rozešly."

Loď třídy 470

Délka: 4.7 m
Šířka: 1,68 m
Hmotnost: 120 kg
Plocha hlavní plachty: 9,12 m2
Plocha kosatky: 3,58 m2
Plocha spinakru: 13 m2

Loňské léto se Šmídová dala dohromady s další Lenkou - Mrzílkovou. Mladá parťačka se v nové roli osvědčila a společně se zkušenou kormidelnicí na lednovém MS v Austrálii vybojovaly obě jachtařky neratovického oddílu místo pro Peking.

"Nikdy jsem si neřekla, že je olympiáda ztracená," ohlédla se po úspěšné kvalifikaci za peripetiemi s kosatnicí Šmídová. "Šly jsme do toho s tím, že šance vždycky nějaká je, když budeme s Lenkou tvrdě pracovat. A nakonec to i tak dopadlo."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze