Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Rogge k Izraelcům: Zahájení her není místem na připomínku tragédie

Olympijský šéf Jacques Rogge na tiskové konferenci | foto: Reuters

23 2012
LONDÝN (Od zpravodaje MF DNES) - Hovořil jako kniha, monotónním hlasem, až vzbudil dojem, že všechny možné odpovědi má dávno v hlavě připravené. Po 12 letech ve funkci prezidenta MOV belgický ortoped a hrabě Jacques Rogge odstoupí. Londýnské hry jsou poslední, které sedmdesátiletý muž řídí.

Cítíte, že to budou úplně jiné hry než v Pekingu?
Ne. Před Pekingem jsem doufal v dobré hry a měli jsme je. Stejný pocit mám nyní. Londýn je připraven, těším se na příští dny.

Ovšem Londýn řeší i problémy. Bezpečnostní agentura G4S oznámila, že místo požadovaných 10 400 pracovníků jich může na hry dodat jen 7 000. Jak to vyřešíte?
Britská vláda povolá navíc 3 500 vojáků. A společnost G4S jí bude kompenzovat náklady na jejich nasazení.

Zamítli jste žádost izraelské vlády, aby byla při slavnostním zahájení minutou ticha připomenuta tragická smrt izraelských sportovců, které před 40 lety na hrách v Mnichově postříleli palestinští teroristé. Co vás k tomu vedlo?
Slavnostní zahájení probíhá v atmosféře, do které nezapadá připomínka tak tragické události. Ale na izraelské sportovce vzpomeneme při pietní akci během her.

Egyptští politici vyzvali své sportovce, ať odstoupí ze soutěží, pokud by se v nich měli utkat s Izraelci. Jak zareagujete, jestliže k tomu dojde?
Pouze pokud bude takový sportovec zraněný či nemocný, bude vše v pořádku. Každý případ však důkladně prošetří náš nezávislý lékařský tým. A když lékaři zjistí odlišné výsledky, než uvede sportovec, pak jej potrestáme. Jakýkoliv politický důvod pro odmítavý postoj ke startu proti olympionikovi z jiné země je zakázaný.

Údajně jste znovu otestovali některé vzorky z her v Aténách – a máte pět dalších dopingových případů. Můžete být konkrétní?
Nemohu, dokud nebudou otestovány i vzorky B.

Někteří sportovci z USA, Japonska a Austrálie se letos ubytovali v hotelech místo ve vesnici. Jak se stavíte k takovému vyčleňování?
Případ od případu. Chápu výjimečné celebrity, že ve vesnici nejsou. Pamatuji Carla Lewise na hrách v Los Angeles, kde nemohl ani vyjít ven, protože se kolem hned seběhlo 50 sportovců a chtěli fotku nebo autogram. Pochopil jsem, že pak raději spal v hotelu.

Autor:
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze