Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jágr: Nehraju hokej, abych někoho zabil

23 2006
(Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ten zákrok ho mohl vyřadit ze hry. Finský útočník Jarkko Ruutu nevybíravě narazil Jaromíra Jágra na hrazení. Naštěstí ale stačilo devět stehů na hlavě a česká hvězda na turnaji může pokračovat. „Kdybych chtěl, tak takhle zabiju kohokoliv. Mezi hráči musí být respekt,“ říká o zákroku.

Na odplatu ale nemyslí. "Kdybychom proti sobě hráli ve finále, bylo by lepší skončit první a oni ať jsou druzí," řekl.

Na olympijském ledě v Turíně zatím Jágr herně neoslňuje. Ale pro mužstvo je vzpruhou už jeho přítomnost na ledě. Když proti Finsku odstoupil ze hry, tým dobře rozehraný duel ztratil.

Sice hrál, ale sešitá hlava ho bolela. Na pohodě mu to nepřidalo. "Proti Slovensku jsem se už ale cítil dobře," řekl Jágr den před semifinálovým duelem.

V semifinále vás čekají Švédové. Jací podle vás budou v porovnání se Slovenskem?
Mají daleko víc osobností. Hráči jako Sundin, Forsberg, Lidström toho mají hodně za sebou, hodně toho vyhráli. Takovéto zápasy jim nedělají problémy, jsou pro ně normální. A další rozdíl? Hlavně jejich gólman, měl nejlepší formu v NHL, když jsme sem jeli.

Je to výhoda, nebo nevýhoda, že znáte Lundqvista z Rangers?
Ani to, ani to. V takovém zápase moc čistých šancí mít nebudete, většinou rozhodují malé detaily, nebo ošklivé góly. Nestane se, že pojedete pětkrát sám na bránu.

Zlom přišel v zápase s Kanadou

Český tým v úvodu turnaje nezářil. Kdy se to podle vás zlomilo?
Všechno se začalo obracet po debaklu v první třetině s Kanadou. Máme tady dost zkušené mužstvo. Pořád jsme na něco čekali a nebyl tam žádný startér. A právě ta první třetina s Kanadou nás nakopla. Věděli jsme, že se o nic nehraje, ale dostat sedm nula od Kanady by byla ostuda. Po první třetině jsme začali hrát ten svůj hokej. Výborně dozadu, k ničemu jsme je nepustili. Udělali jsme jednu chybu, protože tam obránce upadl. To se v hokeji stává. Jinak ale nic. Takhle se musí hrát pořád.

Bylo to podobné jako třeba při Světovém poháru, kdy se tým chytil v jediné třetině zápasu se Švédskem?
Určitě. Všichni víme, že se v základní skupině o moc nehraje. A hlavně se musíte šetřit. Ono není jednoduché odehrát na tomhle velkém hřišti šest zápasů za osm dnů. Zvlášť když jsme v NHL neměli žádné volno. Přijeli jsme a hned začali hrát. Navíc někteří hráči hodně vytížení, hrají přesilovky i oslabení. Myslím, že jsme to podvědomě měli v hlavách a trochu se šetřili. Ale ta poslední třetina proti Kanadě nás nakopla, aby nebyla ostuda.

Mezi hráči musí být respekt, říká o zákroku Ruutua

Vy sám se šetříte?
Nešetřím. Už proti Slovensku jsem se cítil dobře. Uvidíme, jak to bude dál.

V zápase proti Finsku vás nepříjemně narazil na mantinel Fin Ruutu. Jak se cítíte?
Teď už je to dobré. Obočí ani nebolelo, spíš ty stehy ve vlasech. Nemohl jsem spát. Cítíte bolest. A ani ta helma nebyla nic příjemného. Muselo se z ní něco vyřezávat. Ale už je to dobré.

Vybavujete si chvíli, kdy k zákroku došlo?
To, jak jsem ležel na ledě, si pamatuju. Ale nevím, jak jsem se tam do toho rohu dostal.

Hodně vás Ruutu svým faulem rozladil?
Ale to se v hokeji stává. Nebylo to čisté, ale já ho navíc neviděl. Bojoval jsem s jiným hráčem. To kdybych chtěl, tak takhle 'zabiju' kohokoliv. Hráči by se měli na ledě respektovat. Někdo se respektuje, někdo ne.

Říkáte, že se to v hokeji stává. Vy už jste někdy v kariéře něco takového udělal?
Nejsem takový typ hráče a ani to nemám zapotřebí. Když respektujete hráče, oni vás respektují nazpátek. Hokej se nehraje kvůli tomu, abych někoho zabil, ale kvůli tomu, aby padly góly.

Může se stát, že se ve finále utkáte s Finy znovu. Došlo by na odplatu?
To je zbytečné. Nejlepší by bylo, kdybychom vyhráli a oni skončili druhý. Teda kdybychom se náhodou potkali.

Od zápasu s Finskem tady nehrajete se svou starou helmou. Vrátíte se k ní?
To už asi ne. Hlavně vedení Rangers by nebylo moc šťastné. Když se to stalo, tak volali snad padesátkrát, jak to se mnou vypadá.

Vyčítali vám, že jste neměl dostatečně chráněnou hlavu?
Jo, to jako kdybych ji neměl, tak by do mě Rutuu nešel? (úsměv) Ona ho asi přitahuje ta stará helma. Asi ji chtěl získat. Já mu ji dám (smích).

Měli v Rangers velké obavy o váš zdravotní stav?
To neříkám. Ale pokračuje sezona. A i když je to olympiáda, tak by majitel dal asi přednost dobrým výsledkům ve Stanley Cupu, než na olympiádě.

Nagano? Tam pro nás rozhodlo štěstí

Už jste v semifinále. Máte za sebou šest zápasů. Dá se současný tým porovnat s tím z Nagana?
Každý turnaj je jiný. Tam od nás nikdo nic nečekal, teď všichni chtějí zlato. I když po základní skupině se to změnilo. Udělali jsme si to jako v Naganu (smích).

Mluvíte o očekáváních. Vnímal jste to už před začátkem her?
Soustředil jsem se na Rangers, na turnaj až když začal. Ani jsem o olympiádě předem nic nečetl a nevnímal. Ale musíme být realisti. Fanoušek to vidí vždycky dvakrát lépe, než to doopravdy je a nechce si některé věci připustit. Buďme upřímní. Záleží na obrovském štěstí a na jedné malé chybě. Mužstva jsou fakt hodně vyrovnaná a jedna chyba, jakákoli, může rozhodnout celý zápas. Můžete vypadnout a stejně tak jít dál. Tak to bylo v Naganu. Tam jsme nebyli lepší. Ale Hašan tam chytal výborně a nám vždycky stačil jeden gól, abychom vyhráli.

Teď mužstvo stojí na Milanu Hniličkovi, který sem přijel až jako třetí gólman. Jak jste reagoval na zprávu, že bude proti Slovensku chytat?
To je vždycky riskantní krok. Ale Milan má něco za sebou. Vychytal několikrát mistrovství světa, má zkušenosti, v české lize se mu daří. Určitě to pro něj nebylo jednoduché, ale oba zápasy odchytal výborně. Hodně mu asi pomohl zápas s Kanadou, kde nedostal gól a to se asi přeneslo do druhého dne proti Slovákům. Ale určitě to nebylo jednoduché. S tím do toho jdete. To je velké riziko trenéra a proto bych nikdy trenérem být nechtěl. Vy byste pak byli ti první, kdo by řekl: „Ty jo, tam měl bejt Voky“.

Říkal jste si aspoň sám v duchu, jak byste tuto situaci vyřešil?
Nemám plat jako trenér. Od toho je placený. Já se do toho vůbec nepletl (smích).

Copak se asi nelíbilo Jaromíru Jágrovi ve čtvrtfinálovém utkání olympijských her proti Slovensku?

Český útočník Jaromír Jágr před slovenským brankářem Peterem Budajem v olympijském čtvrtfinále.Najdete na iDNES.czmobilní verze