Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Jágr v. Forsberg, bohém a bojovník

Peter Forsberg - Nová hvězda Philadelphie - Peter Forsberg | foto: Reuters

24 2006
Praha - Oba jsou hokejisty výjimečným způsobem ovládající řemeslo. Muži, k nimž vzhlížejí fanoušci v naději na olympijský úspěch. Oba už olympiádu vyhráli. Dobyli Stanley Cup. Byli nejproduktivnějšími hráči NHL. Oba začínají své typické akce z pravého křídla. Přesto jsou v řadě věcí dost rozdílní. Herně i povahově.

Když Forsberg odcházel do NHL, doma ve Švédsku už se objevil na známce. Bylo mu 20 let, když proslulou penaltou rozhodl olympiádu. Jágr šel do zámoří jako obrovský talent, mladý vlasatý bohém. Forsberg má dnes delší kadeře než Jágr, ale něco přece zůstalo stejné.

„Forsberg je pořád ten normální kluk, který nikdy neměl hvězdné manýry. Vždycky šel hrát za reprezentaci. On chce hrát tak moc, že to občas týmu až zkazí. Když hrál zraněný, tak to nepřispělo,“ líčí švédský novinář Carl Rüster.

Ovšem v Turíně se „Foppa“ zdá být i přes nedávné problémy s třísly, kvůli kterým málem nenastoupil, v pořádku. A válí. Každopádně je to bojovník. Kdysi to možná až přeháněl, jako kamikaze létal do soubojů a hrál až zákeřně. Sám to mnohokrát odnesl na zdraví.

„Je to jeho styl, a tak s tím musí počítat. Vždycky se obětoval pro tým. Proto se teď ve  Philadelphii asi bojí, že se mu něco stane. Vědí, že hraje pořád naplno. I ve skupině,“ říká Rüster.

To Jágr je přece jen z jiného těsta. A to doopravdy. Je silný, odolný. Kdekdo si myslí,

68. Jaromír Jágr, pravé křídlo,
Česko, 34 let. Olympijský vítěz 1998,
pětkrát nejproduktivnější hráč NHL,
dvojnásobný vítěz Stanley Cupu,
nejužitečnější hráč NHL 1999.
že si po zákroku Fina Ruutua měl nechat sešít rány na střídačce a vrátit se  do hry. Forsberg by po takovém střetu už asi ležel v nemocnici s dalším otřesem mozku. Jágr má tvrdou sedláckou hlavu.

Tělesná konstituce se projevuje i ve stylu hry. Jágr využívá své postavy, když vodí puk. I díky síle dokáže před soupeři schovávat puk tak dlouho, jak je třeba. A pak buď vyjede od mantinelu a vypálí, anebo najde spoluhráče v lepší pozici. Forsberg tolik gólů nedává. Ale je to opravdu geniální nahrávač.

Tělo tady předčí hlava. „Musím hledat volný prostor, protože vím, že tam přijde puk,“ říkal švédský kapitán Mats Sundin,  který hraje s Forsbergem na hrách v jednom útoku. Pokud bychom je měli přirovnat k jiným legendám, mohlo by to být takhle: Jágr je spíš jako Mario Lemieux. Forsberg ve svém stylu skloubil Wayna Gretzkého i Marka Messiera.

Ale jsou to jen přirovnání. Vždyť oba už proslavili svá čísla. Jágr 68, Forsberg 21. Fanoušci se přou, který z nich je nejlepším hokejistou současnosti. Jágr by odpověděl: Forsberg.

21. Peter Forsberg, centr, Švédsko,
32 let. Olympijský vítěz 1994,
nejproduktivnější hráč NHL 2003,
dvojnásobný vítěz Stanley Cupu,
nejužitečnější hráč NHL 2003.

Oba jsou největšími hvězdami týmů, ale ani jeden z nich není na olympiádě kapitánem. Nestojí o proslovy a řev v kabině. Ovšem zatímco Jágr v dobré náladě hýří vtípky a vypráví také o svých vztazích, Forsberg si úzkostlivě hlídá soukromí.

Chcete  nějakou zajímavost? Snad jen že má ve Švédsku bazén, který vypadá jako hokejové hřiště i s čarami. A prozradil, jakým jezdí  autem. Toť vše. „Ani nevím o nějaké přítelkyni,“ říká novinář Rüster.

Oba jsou hokejové legendy. Ale jen jeden z nich bude dnes slavit postup do finále. Možná se dnes potkají na olympiádě  naposled. Ale za pár měsíců můžou proti sobě hrát další velké zápasy. V boji o Stanley Cup.Najdete na iDNES.czmobilní verze