Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympionici odtajní motiv oblečení pro Soči. Čím překvapí po holínkách?

Slavnostní zahájení olympijských her - holínky českých sportovců zaujaly nejednoho fotografa. | foto: Reuters

26 2013
Ve Vancouveru zaujali pestrobarevným oblečením, v Londýně zářili díky holínkám. V čem překvapí čeští olympionici v Soči? Deset měsíců před zahájením zimních olympijských her bude jasněji, v úterý 30. dubna totiž Český olympijský výbor představí motiv pro zimní kolekci. Akci můžete sledovat od 15:00 živě na portálu iDNES.cz.

Před lety se čeští funkcionáři rozhodli vsadit na originalitu - ve spolupráci při tvorbě olympijské kolekce oslovili firmu Alpine Pro a čeští sportovci na posledních olympijských hrách zářili.

Ve Vancouveru zaujali pestrobarevným oblečením s divokými motivy olympijských kruhů, které bylo navíc ekologické. Spodní prádlo a roláky pod zimní soupravu byly ušity z vláken vyrobených z kukuřičného oleje. Trička s krátkým a dlouhým rukávem tvořily vlákna z odpadů kávy. 

"Od začátku jsem věřil, že je to dobrá výbava, ale vyslechl jsem si své. Ptali se mě, proč jedeme v pyžamu. Teď si užívám velkou satisfakci," řekl tehdy krasobruslař Tomáš Verner.

Zcela ojedinělý úspěch zaznamenala kolekce z loňských her v Londýně. Pro její motiv sáhli olympionici do uměleckého prostředí, oblečení neslo na sobě motiv slavného obrazu Františka Kupky "Dvoubarevná fuga". A klenotem kolekce se staly - holínky. 

"To je zvláštní... Češi nastoupili v holínkách a s deštníky. Snaží se snad něco naznačit o našem počasí?!" ptal se komentátor BBC v průběhu zahajovacího ceremoniálu her, když na plochu olympijského stánku napochodovala výprava obutá do modrých gumáků.

Sportovci v holínkách přebírali medaile, fanoušci je hojně nakupovali coby suvenýry. "Chtěli jsme být vidět, a to se podařilo," netajil Jiří Kejval, současný šéf ČOV.

Být nepřehlédnutelní chtějí být Češi také za necelý rok v Soči? Motiv oblečení, ve kterém olympionici nastoupí na zahajovací ceremoniál nebo budou přebírat medaile, zatím zůstává v tajnosti. Ale Kejval už se nechal slyšet o inspiraci jedním z předních českých umělců...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze