Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jak by dopadly hry, kdyby byly už letos?

15 2003
Praha, New York - Pozor, Ameriko! Ruský sport přebírá vládu, hlásí USA Today. Co jej k tomu vede? Je to prosté. Stačilo sečíst medaile ze všech světových šampionátů v letošním roce. Pouze u sportů, které mistrovství světa neměly, posloužily loňské výsledky. Což byl případ basketbalu, volejbalu nebo sportovní střelby.

Tenistům se z grandslamů počítal ten poslední na betonu ve Flushing Meadows. Také v Aténách se bude hrát na betonových dvorcích.

A jak dopadlo Česko? V letošních imaginárních hrách získalo deset medailí: dvě zlaté, čtyři stříbrné a čtyři bronzové.

"Takovou bilanci v Aténách beru!" hlásí Milan Jirásek, prezident Českého olympijského výboru. "Dopadli bychom o trochu líp než v Sydney. Přitom úroveň světového sportu je čím dál vyšší."

I v olympijském Sydney vybojovali Češi dvě zlaté, ale celkem jen osm medailí. Naopak v Atlantě 1996 jich bylo deset, z toho tři zlaté.

USA Today započetl do svého pořadí osm cenných kovů českých sportovců z mistrovství světa 2003. K nim přidal zlato Kůrkové a stříbro Tenka z loňského klání střelců.

Neplatí stříbro plavkyně Ilony Hlaváčkové, získala ho v Barceloně na neolympijské trati 50 m znak. Na stovce skončila už v semifinále.

Počtem medailí se nyní Česko řadí na 23. místo. V Sydney bylo sedmadvacáté. Letošnímu žebříčku vévodí Rusko.

Kdyby stejné pořadí platilo i za osm měsíců v Aténách, sesadili by Rusové po dvanácti letech z olympijského piedestalu Američany.

Tři roky, které uběhly od minulých her, upravily poměr sil ve světovém sportu. V Sydney ještě Spojené státy s 97 medailemi kralovaly. Další pořadí? 2. Rusko 88, 3. Čína 59, 4. Austrálie 58, 5. Německo 57.

Američané se nyní propadají, oproti roku 2000 ztrácejí dvanáct medailí. V baseballu dokonce ani nebudou prvenství ze Sydney obhajovat, nepostoupili z regionální kvalifikace.

Zato Čína míří vzhůru! V zemi plynou miliony dolarů do podpory sportu s vidinou Pekingu 2008, a je to znát. Největší zbraň Číňanů? Vzpírání. Dokládá to sedm titulů ze světového šampionátu.

Česko stále sází na starou gardu. Hilgertová, Šebrle, Doktor i Kraj, ti všichni už olympijské medaile mají. Na stupních vítězů stáli i v sezoně 2003. Atény pro ně budou vrcholem kariéry.

Vyhraje Hilgertová potřetí za sebou? A překoná ji Železný, letos jen „bramborový“? Oštěpař sní o čtvrtém olympijském primátu v řadě.

Myšlenkami na triumf se zaobírá i desetibojař Roman Šebrle. "Chci zlato.
Když se dva roky plácám kolem prvního místa, nemůžu plánovat nic jiného," tvrdí.

Kdo by jim mohl sekundovat z mladší generace? "Nerad bych někoho svou předpovědí stresoval. Ale věřím Kůrkové, Kozlíkové, Ospalému i veslařům," povídá Milan Jirásek.

"Můj olympijský cíl? To se přece neříká," tajuplně se usmívá cyklistka Lada Kozlíková, loni stříbrná v bodovacím závodě. Až v Aténách všichni odkryjí karty. Imaginární pořadí USA Today je pouhou hrou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze