Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Čeští olympionici si v Londýně zarezervovali sedm pater

model olympijského parku v Londýně | foto:  Dan Materna, MAFRA

27 2012
Pět měsíců před startem letní olympiády má Česká republika jistých "jen" 37 účastníků. V londýnské olympijské vesnici si přesto čeští sportovci rezervovali sedm podlaží jednoho z desetipatrových věžáků. "Věřím, že se v konečném součtu dostaneme ke 135 reprezentantům," řekl šéf mise František Dvořák.

Adresa českého týmu: Londýn, olympijský park, korpus 14, blok A. "Je to poprvé, kdy takto v předstihu víme, kde přesně bude česká výprava bydlet," dodal Dvořák.

Olympijský park je velký jako Hyde Park nebo 357 fotbalových hřišť, budovalo ho 46 tisíc lidí. Kromě vesničky sportovců se v něm nachází devět hlavních soutěžních míst, tisíc piknikových lavic nebo čtyři tisíce odpadkových košů. Do chráněného vodního rezervoáru byly při stavbě přemístěny dva tisíce čolků.

Model olympiády

Stojednapadesát dní před zahájením olympijských her v Londýně dorazil do metropole šedesátikilový model Olympijského parku královny Alžběty. Zmenšenina "srdce olympiády" bude do 4. března vystavena v Národním technickém muzeu, pak se přesune do brněnské Zemské knihovny. Svoji pouť model zahájil začátkem února v Srbsku, po cestě přes deset evropských zemí skončí putování v červnu ve Slovinsku.

"Doufám, že českým sportovcům se bude v Londýně dobře závodit a že budou úspěšní," popřála britská velvyslankyně, její excelence Sian MacLeodová.

Volba ubytovacích prostor vycházela z odhadu počtu účastníků. Pokud se do Londýna kvalifikují i zástupci kolektivů (ve hře jsou teoreticky basketbalistky, pozemní hokejisté a volejbal v obou kategoriích), pak se česká výprava může dostat na výše uvedené číslo.

Organizační výbor her tomu českému olympijskému nejdříve ukázal model vesničky, kde si mohli Češi vybrat tři možné varianty. "Nakonec se nám podařilo domluvit na druhý pokus," prozradil šéf mise. "Pokud bude sportovců míň, budou se nám snižovat patra, pokud jich bude víc, budeme to řešit dodatkem."

Ve výběru ubytování českých sportovců hraje roli několik faktorů. ČOV se snaží bydlet co nejblíže jednak jídelně a jednak transportnímu molu. "A zatím se nám to celkem dařilo," pochvaloval si Dvořák.

S kým se ve svém věžáku budou Češi během olympiády potkávat, bude jasno 26. března, kdy zástupci týmu vyrazí na obhlídku vesničky. Nejraději by měli za sousedy Slovince nebo Slováky. "To jsou taky naši kamarádi, s nimi dlouhodobě spolupracujeme i na nějakým protislužbách," naznačil Dvořák. "My třeba obdržíme lístky na soutěže, které jsou pro nás méně atraktivní a pro jinou zemi ano."

Hry v Londýně se konají od 27. července do 12. srpna. Finální česká nominace bude navržena 20. června a schválena o týden později.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze