Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Číňané vybírali olympijské heslo

28 2005
Peking - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Čína chystá představení, které ještě svět nezažil. Olympiádu v roce 2008. Auž při letmém pohledu na pořadatelské město Peking je jasné, že nejenom sportovci, ale i všichni návštěvníci se mohou připravit na to, že vše bude klapat. Místní úřady totiž nepřipustí, aby něco nevyšlo.

Od neděle pak mají letní olympijské hry i svoje heslo: "Jeden svět, jeden sen." Je to dobré heslo, protože je složeno ze čtyř expresivních slov a bude dobře znít asi ve všech jazycích," komentoval výběr pro anglicky psaný deník China Daily profesor Čchen Lin z pekingské univerzity zahraničních studií.

Heslo se vybíralo z 210 000 došlých e-mailů a dopisů, jež dorazily do Číny z celého světa. V únoru z nich zbylo po nasazení různých kritérii 800 a postupně 100 finálových.

"Těch sto dostala komise složená z olympijských expertů, učitelů čínštiny a angličtiny, konzultantů ze zahraničí a zástupců reklamních agentur," vysvětluje výběr Ťiang Siao-ju, jeden z předních představitelů Pekingského organizačního výboru pro olympiádu.

Takže opět nebylo nic ponecháno náhodě. Heslo prostě "musí" zabrat. A první ohlasy na "Jeden svět, jeden sen" jsou pozitivní.

Jen pro srovnání několik hesel z minulých letních olympiád: Barcelona 1992 – Přátelé pro život, Atlanta 1996 – Oslava století či poslední Atény 2004 – Vítejte doma.

Číňané si navíc vytyčili, že jejich hry by měly splňovat i tyto tři další prvky: má to být s ohledem na životní prostředí takzvaná zelená olympiáda, také high-tech olympiáda a konečně olympiáda pro lidi.

Co myslí tou poslední věcí, není jasné. Jistěže Peking překoná hravě všechny divácké rekordy a jenom oblíbený stolní tenis budou v jeden den sledovat desetitisíce diváků.

Jenže s tou "lidovostí" to nebude tak jednoduché. Nehrozí nic takového jako v Aténách, že by se něco dostavovalo na poslední chvíli. Ale likvidace starých čtvrtí čínské metropole vyvolává protesty architektů i urbanistů.

Tradiční nízká zástavba, které se říká chu-tong, se ztrácí stejně rychle jako amazonský prales. Pak by koncept "lidové" olympiády i druhá část sloganu "Jeden svět, jeden sen" vzaly zasvé. Jenže komunističtí vládci touží ukázat pouze Peking nový, čistý, překypující prosperitou a bohatstvím.

Za jakoukoli cenu.

JEDEN SVĚT, JEDEN SEN. Takové je heslo čínské olympiády, která se uskuteční v roce 2008.Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz