Jak Číňané vyrábějí ideální olympijské město

Peking, úklid náměstí Nebeského klidu. | foto: Profimedia.cz

23 2008
Večer co večer se rozjíždějí desítky nákladních automobilů po okruzích a dálnicích Pekingu, městu budoucích her. Vezou pásy trávníků nebo květináče se stromky a rostlinami, které se mají přes noc zasadit či už dokonce přesadit.

Dokonalé "olympijské" obrazce z květin nesmí pokazit ani jeden suchý lístek. Kropicí vozy proto i o půlnoci stříkají na zaprášené cesty a oživují udušené stromy. Každé ráno se pak Peking, navzdory špinavému vzduchu z nedokončených stavenišť, začíná podobat onomu čínskými politiky vysněnému městu.

Návštěvník neznalý minulosti bude uhranut. Mladé topoly se rozpínají nad cestami, gigantické sportovní stadiony Ptačí hnízdo a Vodní kostka za 320 milionů eur jsou chloubou severní části metropole. Nemluvě o supermoderním letištním terminálu číslo 3, spojeném s linkami rychlovlaku a metra.

Pro turisty jsou tu nově natřené památky, přestavěné starobylé chu-tchungy nebo neskutečná historická čtvrť z dynastií Ming a Čching poblíž náměstí Nebeského klidu kompletně přebudovaná během necelých dvou let!

I taková bude ta nejdražší a největší olympiáda historie. Peking už na její přípravu podle oficiálních údajů utratil minimálně 2,6 miliardy dolarů, tedy 42 miliard korun. Tři tisíce let staré "vlaštovčí město", jak se Pekingu říkalo, se mění ve futuristickou metropoli. Vše viditelné a hmatatelné musí být do 8. srpna naprosto dokonalé.

"Díky hrám se podařilo udělat projekty, na které bychom čekali léta," říká mi místní občan Li Thung a vyjmenovává: "Máme nové linky metra, zelené stromy, čisté ulice, vymalované domy."

I když v tu chvíli zaváhá. Je pravda, že ve spěchu stihli zkrášlovači u některých budov jen nátěr venkovní. Interiéry často se rozpadajících domů tak zůstaly netknuté. Vnější vzhled však musí být na jedničku.

"Krása v okolí snad bude mít vliv na obyvatelstvo," doufá jeden ze starousedlíků. A pokud se místní nezačnou chovat podle západních standardů, je zde nově zřízená policie, dohlížející na image města. A ta jen tak nějakého kuřáka, plivače, povaleče či žebráka nenechá být.

"Čína investovala do olympiády neskutečné finanční obnosy a práci. Je to malý zázrak, učinili z města špíny a šedi jedno z nejzajímavějších míst země," potvrzuje britská designérka Carol, žijící v Pekingu pět let.

Zkuste se však vydat na venkov, vyjet jen pár desítek kilometrů, a z "výkladního města" se často dostanete do úplně jiného světa. Pronikne-li krása někdy až k těmto nejchudším, potom to teprve bude výhra ekonomických reforem, započatých před 30 lety, a největší ukázka tolik vytoužené čínské velikosti.

Autor:
Témata: Peking 2008, Peking

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz