Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Jak i zdrženlivý Pribilinec v cíli jedinkrát vykřikl

Jozef Pribilinec | foto: ČTK

31 2008
Bylo ráno roku 1988. Lidé vyráželi do práce, děti vstávaly do školy. A Jozef Pribilinec se objevil na stadionu v jihokorejském Soulu. Mířil do cíle chodeckého závodu na 20 kilometrů.

Před dalšími závodníky si držel mírný náskok. Jak moc dramatický závod to byl, však diváci u televizních obrazovek vidět nemohli. Záběry se dostaly do přímého přenosu až v samotném závěru.

Pro oči československých občanů to byla ovšem velká nádhera. Pribilinec s rukama vztyčenýma k nebesům zvládl i poslední metry závodu a vysílen se skácel k zemi.

Před osmi roky v Moskvě skončil dvacátý, před čtyřmi roky myslel na medaili, ale jako sportovec země východního bloku kvůli bojkotu v Los Angeles chyběl. "Tehdy jsem měl životní formu," litoval.

Jeho vysněný okamžik tak přišel až v Soulu. Před závodem si pod státní znak zašil čtyřlístek, talisman od manželky. Na trati si pak ještě tři sta metrů před cílem říkal, že i stříbrná medaile bude skvělá.

Přesto ze sebe dostal ještě poslední zbytky sil. "Pak už jen čekáte, kdy bude konec. Bolí vás každý krok," popisoval Pribilinec v rozhovoru pro slovenský deník Pravda. "Moc dobře si ty okamžiky v Soulu vybavuji. Jsem zdrženlivý, ale v cíli jsem vykřikl. Jedinkrát v kariéře."

. Osudy zlatých medailí

Seriál k olympijským hrám

Čtěte denně
Až do 8. srpna, kdy v Pekingu začnou olympijské hry, přinášíme osudy českých a československých vítězů z minulosti.
Dnešní, 32. díl
1988 (Soul): Jozef Pribilinec, atletika (20 km chůze)
Předchozí díly seriálu najdete ZDE.

Odměnou dostal 160 tisíc korun a také tisíc dolarů. "Pro mě byla ale důležitější hymna," tvrdí. "Peníze ze Soulu jsem investoval do základů svého domu."

Rok po olympiádě v Soulu pak Pribilinec kvůli problémům s kolenem ukončil kariéru. Pracoval na ministerstvu vnitra a po rozdělení republiky se jako přesvědčený komunista vrhl na politickou dráhu. Čtyři roky byl poslancem slovenského parlamentu za Stranu demokratické levice.

Nakonec se však se stranou rozešel a stal se z něj podnikatel. Nyní má smělý plán. Koupil bývalý hotel, který chce přestavět na národní olympijské centrum.

Proč ne, když je jediným Slovákem, který kdy získal na olympijských hrách atletické zlato.Najdete na iDNES.czmobilní verze