Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Jak k chybě došlo? Manažer si spletl řádky

Dušan Kožíšek - Zničený Dušan Kožíšek po olympijském štafetovém závodě. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

19 2006
Pragelato - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Špatně vyplněný formulář připravil české běžce na lyžích o naději na olympijskou medaili. Manažer Květoslav Žalčík si spletl řádky a poznámku "náhradník" připsal omylem ke jménu Milana Šperla. Do závodu tak musel nastoupit nepřipravený Dušan Kožíšek. Na chybu se přišlo až ve chvíli, kdy už nebylo možné cokoliv měnit.

Další informace
o závodě štafet ZDE

"Je to neomluvitelné selhání. Když závodníci a lidé kolem lyžování řeknou, že to je věc, která se neodpouští, tak skončím," prohlásil nešťastný Žalčík.

O chvíli později už bylo rozhodnuto o tom, že viník opustí olympijské hry. "Je to pro tuto chvíli nejlepší řešení," uvedl předseda lyžařského svazu Aleš Vaněk s tím, že o manažerově budoucnosti se bude rozhodovat až později. V dějišti her jej ve funkci nahradila Radka Záhořová, generální sekretářka Svazu lyžařů ČR.

Lyžaři jsou ostřílení chlapi, ale dnes měli slzy na krajíčku. Žalčík byl naprosto zdrcený a Šperl, který přišel možná o svůj životní závod, při rozhovorech s novináři raději nesundal černé brýle.

Se slzami v očích
jsem se omluvil
Květoslav Žalčík

Má sice něžně znějící jméno, Květoslav Žalčík, ale je to urostlý chlap, horal z Jeseníků. Dnes však jeho ostré rysy změkly, pětačtyřicetiletý trenér a funkcionář byl ze svého přehmatu úplně zničený. Při rozhovoru, který vznikl krátce po závodě, měl slzy v očích.

Jak k omylu mohlo dojít?
Na seznamu nominovaných závodníků je šest jmen a já mezi nimi vyškrtávám ty, co nepojedou. Škrtl jsem Petra Michla a jako prvního náhradníka jsem měl označit Dušana Kožíška. Ale já jsem se přehlédlo o jeden řádek. Je to práce, kterou dělám deset let, a teď jsem udělal chybu, která se nedá odpustit. To se nesmí udělat ani při župním přeboru, natož na olympiádě.

Kdy jste formulář vyplňoval?
Včera na poradě vedoucích týmů. Kdyby se hned na ní jména řadila i podle pořadí úseků, tak se na to okamžitě přišlo, ale bohužel stačil jen seznam.

Jak se na chybu přišlo?
Ráno jsme už seznam nekontrolovali, šli jsme hned testovat lyže na klasiku. Najednou mi volali, že startovka je jinak. Nechtěl jsem tomu věřit, byl jsem přesvědčen, že jsem všechno vyplnil správně. Běžel jsem hned do kanceláře a uviděl, že to je opravdu takhle.

Co jste řekl Šperlovi?
Mluvili jsme spolu samozřejmě ještě před závodem. Milan je vynikající člověk a já jsem mu ublížil. Se slzami v očích jsem mu řekl, že se omlouvám.

Pamatuje si, že by se v lyžování někdy stalo něco podobného?
Samozřejmě, že k takovým chybám dochází. Člověk si řekne, že je to naprosto nepochopitelné, ale ty věci se stávají. Vím, že jsem ublížil Milanovi jako člověku, a možná jsem ublížil i českému lyžování. A musím za to nést důsledky.

Jste připraven i rezignovat?
Samozřejmě. Když závodníci a lidé kolem lyžování řeknou, že to je věc, která se neodpouští, tak přece nemohu dál pokračovat.

Co byste potom dělal?
Nedokážu odpovědět. Asi by pro mě velké české lyžování skončilo.

Co budete dělat dnes?
Já se můžu někam zašít a pobrekávat v koutě. To je všechno. 

"Musí mu být, jako by ho vyhodili z práce," odhadoval popisy svého kamaráda Petr Michl. Sám Milan Šperl k tomu řekl: "Je mi ještě hůř."

Štafeta se Šperlem jako finišmanem měla medailové ambice. Klasiku výborně rozjeli Koukal s Bauerem, Magál na první bruslařský úsek odstartoval z prvního místa a předával jako čtvrtý v těsném závěsu na třetí Němce.

Jenže předával Kožíškovi, nikoliv Šperlovi. Nepřipravený lyžař se na svém desetikilometrovém úseku propadl na devátou pozici.

"V devět hodin ráno mi zavolali na pokoj, abych se dostavil na závod. Zrovna u mě byla na návštěvě přítelkyně. Sbalil jsem si věci a jel jsem na stadion," popisuje nečekaný ranní shon Dušan Kožíšek.

Byl až v olympijské vesnici v Sestriere, zatímco původní sestava pro štafetu nocovala kvůli aklimatizaci v níže položeném Pragelatu. Kožíšek sem dorazil až ve chvíli, kdy už závod probíhal.

Aspoň se vyhnul bouři, která vypukla v buňce české výpravy. "Bylo to hodně emotivní. Nic jsme nezničili, ale do něčeho jsem si praštit musel," přiznal Šperl.

Nominace pro štafetový běh je možné měnit nejpozději dvě hodiny před startem. Na malér se však přišlo až v devět. A už v deset se startovalo.

Trenér je naštvaný i na Kožíška

Omyl manažera Žalčíka pořádně nadzvedl reprezentačního trenéra Miroslava Petráska. "Může se stát hodně chyb, ale tahle je neomluvitelná," zlobil se.

"Na čtvrtém úseku, už vzhledem k tomu, že se Kožíšek mohl zavařit tak, jak se nakonec opravdu zavařil, jsem chtěl Milana. Bohužel, stalo se," kroutil hlavou. "Dozvěděl jsem se to hodinu před závodem. Byla možnost nestartovat, to jsem ale zamítl," zdůraznil kouč.

Ještě dvě hodiny před startem žil v domnění, že je všechno v nejlepším pořádku. "V osm mi doktor řekl, že jsou všichni běžci v pohodě. Napsal jsem Dušanovi zprávu, že nestartuje. Bohužel za deset minut devět jsem se dozvěděl, že je to špatně nahlášený a poslal pro něj auto."

K samotnému výsledku štafety podotkl: "První tři kluci, přestože byli z té události rozladěni, předvedli skvělý výkon. Smekám před nimi. Dušan Kožíšek mohl na posledním úseku dokázat, že jsem ho z původní nominace vyřadil neprávem. Bohužel se tak nestalo. Měl to ale těžké. Byl to "totální" závod, což je pro něj to nejhorší. Kdyby jela skupina pěti, šesti lidí a nikdo to nehnal kupředu, bylo by to lepší."

Ačkoli se Dušan Kožíšek dozvěděl o svém startu až hodinu před závodem, kdy pobýval na svém pokoji v olympijské vesnici, trenér Petrásek se na něj zlobil. "Stále jsem mu zdůrazňoval, že je náhradník, že musí počítat se vším a být připraven. A to po všech stránkách. On to ale bral tak, že jsem ho vyřadil nespravedlivě. Postravil se k tomu špatně, těžce mě naštval."  

Trenér Petrásek pochopitelně viděl i ohromné zklamání Milana Šperla. "Půl hodiny brečel. Když někdo vypadne z nominace, je pak hrozně složité motivovat ho pro další práci. Zvlášť v tomhle případě."

Olympijský program ale ještě zdaleka vyčerpán není. "Doufám, že se dobře připravíme na padesátku a že Dušan postoupí ve sprintu. Nerad bych tady končil tím dnešním trapasem," dodal Petrásek.

Žalčík na hrách skončil, ve funkci zatím zůstává

Na události okolo dnešní štafety reagoval i předseda lyžařského svazu Aleš Vaněk. "Mluvil jsem s panem Žalčíkem, který si je vědom, jak velkou chybu udělal. Souhlasí s tím, že opustí dějiště olympijských her. Je to nejlepší řešení," řekl Vaněk.

Po poradě s vedením Českého olympijského výboru byla s okamžitou platností ukončena akreditace Květoslava Žalčíka a do funkce manažerky běžců na lyžích nominoval Svaz lyžařů ČR generální sekretářku Radku Záhořovou.

Neznamená to však, že by byl Květoslav Žalčík v tomto okamžiku odvolán s manažerské funkce. "To se bude řešit až po olympiádě, kdy se k tomu vrátíme. Je to složitá záležitost. Jeho funkce je obsáhlejší, má na starosti kontakty s firmami, zúčastňuje se nejrůznějích porad a jednání," dodal šéf lyžařského svazu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze