Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Jak Lukáš Bauer dopoval?

17 2006
Boží Dar - Sladký dopink - tajná zbraň české kuchyně dopomohl Lukáši Bauerovi podle zasvěcenců k cennému stříbru na zimních olympijských hrách. Lyžař odjel závod na 15 km klasicky na linecké těsto. Zásoby si přivezl ze svého bydliště v Božím Daru. Závislost na sladkém získal nedobrovolně už jako malý kluk.

"Lukáše Bauera další žáčky ze Slovanu Karlovy Vary jsme odmalička odchovali na sladkém. Dětem jsme vařili borůvkové knedlíky, pekli koláče a k snídani dávali vločkovou kaši," řekla spolumajitelka pekárny v krušnohorském Božím Daru Naděžda Pokorná.

Stříbrného olympionika z Pragelata zná zná od pěti let. Vzpomíná, že před vykrmením byl Lukáš taková malá houžvička. 

Jako někdejší správcová na božídarské chatě TJ Slovan dobře ví, co říká. Žáčkům totiž vařila. Lukáš Bauer zůstává bývalé kuchařce věrný i nyní. "Chodí si k nám do pekárny pro linecké pečivo," prozradila pekařka.

Naproti pekárně má obchod s potravinami bývalý předseda lyžařského oddílu a nynější podnikatel Jiří Čáslavský. Je přesvědčený, že Bauera v italském Pragelatu vystřelilo na stupínek vítězů právě linecké pečivo. To z pekárny by však ztvrdlo. Proto si Bauer poradil jinak.

"Je to tak, Lukáš opravdu jezdí na linecké pečivo.  Bral si ode mne všechny zásoby těsta, které jsme měl na krámě. Deset balíčků jsem mu věnoval jako sponzorský dar," uvedl obchodník Čáslavský.

Zarazilo jej, že si sportovec pečlivě prohlížel datum spotřeby. "Když zjistil, že těsto vydrží až do dne, kdy poběží padesátku, byl moc spokojený," řekl Čáslavský.

Prozradil také, že Kateřina Neumannová loni poslala mlsalovi do Obersdorfu celou bednu lineckých dobrot.

Jiří Čáslavský nahonem sháněl plakát, který mu Lukáš Bauer věnoval před odjezdem na zimní olympiádu. Podnikatel si dělal z lyžaře legraci, že  když na olympiádě náhodou dojde k nejhoršímu, tak strčí plakát do výlohy a dá na něj černou smuteční pásku. "Plakát vyvěsíme. Dáme ale k němu gratulaci," těší se podnikatel.

Lukáš Bauer získal na zimních olympijských hrách v závodě na 15 km klasicky stříbrnou medaili.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze