Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jak Neumannová zhodnotí zlato?

Kateřina Neumannová - Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová s olympijskými kovy z tratí v Pragelatu: zlatem ze závodu na 30 km volnou technikou a skiatlonu na 15 km. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

28 2006
Praha - Jeden a půl milionu korun. Nezdaněných. Tuhle částku dostane lyžařka Kateřina Neumannová od Českého olympijského výboru. Jako odměnu za zlato a stříbro z her v Turíně. Je to hodně, nebo málo? Zkusme srovnání: tenista Radek Štěpánek vydělal v neděli finálovým vítězstvím na turnaji ATP v nizozemském Rotterdamu téměř čtyřnásobek téhle sumy.

A fotbalovému gólmanovi Petru Čechovi zajišťuje luxusní smlouva v londýnské Chelsea denně v přepočtu přes 700 tisíc korun. Z tohoto pohledu je Neumannová sněhovou královnou chudičkého panství.

Jenže tak černobílé to není.

Kateřina Neumannová, to je osvědčená marketingová značka. A po Turíně bude ještě třpytivější. "Zlatá olympijská medaile je vstupenkou do absolutní sportovně marketingové extratřídy," říká odborník na sportovní marketing Karel Tejkal.

Doteď se roční příjem Neumannové odhadoval na 5 milionů korun. Podle expertů je jisté, že se několikanásobně zvýší. "K tomu, co má, přidá v příštích čtyřech letech 40 milionů korun," odhaduje Jiří Hamza, uznávaný manažer.

Stojí za vzestupem Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě i ženského basketbalu v Česku. "Bude to nejzhodnocenější olympijská medaile u nás," tvrdí.

Tenhle primát zatím drží akrobat Aleš Valenta. Díky zlatu ze Salt Lake City zbohatl odhadem o 12 milionů korun. Postupně, podle uzavřených smluv. Propagoval mobilního operátora i žvýkačky.

Ale zatímco Valentu znal před olympiádou v roce 2002 málokdo, Neumannová je už dlouho celebrita. Ve svém telefonu má i číslo na prezidenta Klause. "Dokázala by se prodat sama. A je žena, což je marketingově zajímavější," míní Hamza.

Kolik berou Češi

(V milionech korun ročně)

Fotbal: Petr Čech 260
Hokej: Jaromír Jágr 196
Basketbal: Jiří Welsch 50
Tenis: Tomáš Berdych 23
Lyžování: Kateřina Neumannová 5
Atletika: Roman Šebrle 5

V jedné věci měl Valenta výhodu. Byl "neprofláknutou" tváří. Neumannová, která už poskytla své jméno například bankovnímu ústavu či telekomunikačnímu gigantovi, je na konci kariéry. "Kdyby teď skončila, udělá velkou chybu," konstatuje Hamza.

Z finančního hlediska je nutné, aby ještě minimálně rok závodila. Smlouvy, které uzavře, budou výhodnější. Určitě budou stačit na to, aby splatila svůj penzion na Zadově.

Luxusní dům se čtyřmi apartmány a impozantním výhledem do šumavské krajiny otevřela loni v září. Stál téměř 30 milionů korun. "Jsem zadlužená až po uši," uvedla tehdy.

Ale bydlet v apartmánu, který patří olympijské vítězce a hrdince národa, to je lákadlo. Nejen pro českou klientelu.

Firmy platí za víkend s olympijským vítězem miliony

Boží Dar - Zlatá medaile neznamená mít miliony v bance, přesto je pozvánkou mezi bohaté. Stačí maličkost: uzavřít výhodné smlouvy. "Kateřina Neumannová má kvalitní manažerský tým, o jehož úspěchu nepochybuju," tvrdí Karel Tejkal, který na poli marketingu zastupoval olympijského vítěze Šebrleho a dnes se stará o stříbrného běžce Bauera.

Kolik může Neumannová vydělat?
Těžko odhadnout, olympijská medaile není ve sféře marketingu ceníkovou položkou. Záleží, jak má šikovnou agenturu, co je ochotna sama obětovat. Platí totiž: pokud chci vydělat, musím být viděn. Spousta hodin a dnů pro sponzory, reklamní akce. Jen natočení reklamy znamená vynechat třeba tři dny tréninku. To není jen tak.

Jak to zvládal desetibojařský šampion Šebrle po zlatých Aténách?
Nepodřídil se všemu, vybíral si. Přitom byly firmy, které za víkendovou akci s olympijským vítězem nabízely šestimístné sumy.

Roční výdělek Neumannové se odhadoval na 5 milionů. Polepší si?
Nepochybně. Zlato z olympiády je vstupenkou mezi celebrity.

Jak se tedy zlatá medaile prodává?
Určitě se nevynoří zástup firem, které se o medailisty perou. Aby mohl sportovec vydělat, musí mít šikovnou agenturu, musí být charizmatický, musí umět komunikovat, usmívat se. Nemůže přijet na domluvenou sponzorskou akci a tvářit se kysele. Musí být milý a pozorný. A to nedokáže každý.

Nepřipadají si sportovci na podobných akcích spíš jako šašci?
Pokud jim někdo uzavře smlouvu, podle které musí dělat šaškoviny, tak ano. Ale Kateřina je v pozici, že si může a bude vybírat.

A co "váš" Lukáš Bauer, stříbrný běžec z Turína?
Zrovna jsem ho vezl z letiště a povídal: Na jaře chci s rodinou k moři. Ale pokud v té době přijde lákavá nabídka na reklamu, zkusím ho přesvědčit, že se vyplatí zůstat a natočit ji.

Myslíte, že Neumannová vydělá víc než zlatý akrobat Valenta před čtyřmi lety? Mluvilo se o 12 milionech.
Má k tomu našlápnuto. Pro Česko znamená víc než Jágr nebo Nedvěd. Katka prochází napříč celou společností, zajímá muže i ženy, je to šťastná matka, skvělá sportovkyně.

Nebylo by chybou, kdyby na jaře ukončila kariéru?
Bylo by laciné, aby jí někdo z ulice radil, co má dělat. Sama se rozhodne.Najdete na iDNES.czmobilní verze