Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak olympijský oheň málem zhasl

28 2004
Londýn - Tim Henman uchopil pochodeň s olympijským ohněm a rozběhl se po wimbledonském areálu. Hustě pršelo. A oheň najednou dohasínal. "Vyděsil jsem se," přiznal. Přesto tenista zachoval duchapřítomnost. Vzpomněl si na instrukce a stiskl knoflík na pochodni. Plamínek opět obživl.

Tak začala jeho pouť Londýnem, jedním z 34 měst celého světa, která olympijská štafeta letos navštíví. Dorazila sem poprvé od roku 1948, kdy britská metropole hostila poválečné hry. Na letišti Heathrow převzal posvátný plamen sir Roger Bannister, jenž před padesáti lety pokořil čtyřminutovou hranici v běhu na jednu míli.

Henman potom odstartoval 48 km dlouhou pouť ohně městem, při které se vystřídalo 140 běžců. Zato na kurt se v sobotu nedostal, program zhatil déšť.

Tisíce Londýňanů lemovaly trasu štafety, kolem Toweru i přes Trafalgarské náměstí. Oheň nesli i trojskokan Jonathan Edwards nebo cyklista Chris Boardman.

Tím posledním byl další sir - veslař Steven Redgrave, pětinásobný olympijský vítěz. U Oblouku admirality přiložil pochodeň k obří číši.

Následoval koncert pro 70 tisíc diváků včetně princezny Anny. Zpívali jim Ozzy Osbourne i Rod Stewart.

Slavný atlet Sebastian Coe doufal: „Za osm let se sem oheň opět vrátí.“ Londýn kandiduje na pořádání her 2012.

Jestli je dostane, Wimbledon bude hostit olympijský tenisový turnaj. Určitě zase bude pršet. Ale centrkurt už ochrání nová střecha.

Britský tenista Tim Henman s olympijskou pochodní.

Autoři:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...Najdete na iDNES.cz