Schovej mi břicho! Jak olympionici natáčeli klip a Čáslavská kryla Bugára

Momentka z klipu k blížícím se olympijským hrám v Riu, který natáčel David Ondříček. | foto: Yan ReneltMAFRA

24 2016
Režisér David Ondříček se zachumlá do šály, pak nasadí ještě kulich. Zadívá se na zamračenou oblohu, z níž padá déšť, a utrousí: „Dneska to asi nestihneme.“

Je středa, 15 hodin. Nedaleko Ondříčka postávají na pražské Náplavce desítky komparzistů v bílých čepicích a s českými vlajkami. Přišli na výzvu Českého olympijského výboru, který je sezval na natáčení klipu k blížícím se hrám v Riu. A nemají být sami: v nedaleké kavárně čekají na pokyn i sportovní celebrity Čáslavská, Doktor, Bugár, Kašpárková, Rosolová...

Jenže déšť sílí - a průběh akce se komplikuje. Ondříček znovu vzhlédne k nebesům, pak se usměje: „Aspoň vám teď můžu odpovídat.“ A popíše, jak se vlastně k práci na klipu dostal.

Režisér David Ondříček instruuje slavné sportovní osobnosti, kterak zahrát...

ČOV ho oslovil před necelými třemi týdny s prosbou, zda by nenatočil spot k olympiádě. Ten má propagovat heslo Všichni jsme jeden tým a téma dlouhodobé kampaně českých olympioniků: Sport v nás probouzí to nejlepší.

A když režisér thrilleru Ve stínu či komedie Samotáři uslyšel konkrétní návrh, nadšeně souhlasil: „Je to obrazové vyprávění bez zbytečných dialogů. Určitá snová vize. A to se mi strašně líbí.“

Pršet přestává. Přichází čas, aby se vize konečně zhmotnila. Herečka Jana Pidrmanová (Okresní přebor, Hořící keř), která je jejím středobodem, si rozepíná péřovou bundu. A znovu a znovu probíhá hloučkem hlasitě povzbuzujících fanoušků.

„Sundejte si na záběr kulichy a kapuce. Reagujte na Janu, ne na kameru. A fanděte nejvíc, co to jde!“ zní pokyny ke komparzistům.

Kolem 16. hodiny je Ondříček konečně s výsledkem spokojen. Přichází čas povolat hvězdy. Přijíždí dodávka, z ní vystupují Čáslavská a spol. a řadí se na konec zástupu fanoušků. Dobře naladěný Bugár si staví gymnastickou legendu před sebe a haleká na ni: „Zakryj mi břicho.“

Momentka z klipu k blížícím se olympijským hrám v Riu, který natáčel David...

Vrchol natáčení přichází. Pidrmanová zase a zase sprintuje do cíle. „Ta bude schvácená,“ utrousí Čáslavská. V chladném odpoledni však i ona trpělivě piluje scénu, kde spolu s ostatními sportovními celebritami hrdinku v cíli objímá, dokud není vše perfektní.

Až před pátou odpolední nadejde čas na společnou fotografii - a Ondříček natáčení rozpustí. „Bylo to zajímavé, možná bych si to ještě někdy zkusila. Ale zima byla docela velká. Teď jsem celkem ráda, že už to mám celé za sebou,“ říká jedna z přítomných, atletka Denisa Rosolová.

Ondříčkova obava se nakonec ukazuje jako lichá. Vše se stihlo. A od dubna bude klip ke zhlédnutí, mimo jiné na oficiálním YouTube kanálu Českého olympijského výboru.

Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Najdete na iDNES.cz