Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jak pořádat olympijské hry a nezkrachovat

Olympijské hry v Praze | foto: iDNES.cz

23 2007
Praha - Hry musí být malé, nesmí před jejich konáním nic bouchnout a nesmí je nikdo rozkrást. To jsou tři nutné (ne však jediné) podmínky, aby se z olympiády v malé zemi nestala ekonomická katastrofa. První velké hry v malé zemi – Atény 2004 – jsou z tohoto pohledu odstrašujícím příkladem.

V Londýně, který se nyní připravuje na hry v roce 2012, se dokonce vžívá pojem "neudělejme si tady z toho druhé Atény".

Jedenáctimilionové Řecko stály hry podle posledních odhadů přes 300 miliard korun, což je více než dvojnásobek původního rozpočtu. Skromné hry v Praze mají podle prvních hrubých studií vyjít na 136 miliard. V dnešních cenách.

Vlna terorismu po 11. září stála Atény na dodatečném zabezpečení her přes třicet miliard. To je dvanáctkrát víc, než chtěli Řekové původně utratit. Smůla? Spíš podnikatelské riziko, s kterým musí i Praha počítat.

Zároveň však řečtí organizátoři neodolali vábení sportovců a betonářsko-stavitelské lobby, kteří prosadili výstavbu sportovních "svatostánků". Řekové nyní utrácejí okolo dvou miliard korun ročně jen na udržování stadionů pro sporty, které sami nehrají.

Plusy a minusy
Plusy
+ Mezinárodní olympijský výbor hledá regiony, kde hry ještě nebyly. A Česko je na tom ekonomicky i bezpečnostně mnohem lépe než třeba keňské Nairobi.
+ Hry směřují od gigantismu ke komornosti. Praha nabízí takovou variantu.
+ Stověžaté srdce Evropy, pivo, hrady a zámky... Praha a Česko jsou turisticky lákavé.
+ Češi jsou mistři improvizace.
+ Na rozdíl třeba od Brazílie je ekonomika země na vzestupu.

Minusy
Je v Evropě. Olympiádu 2012 před ní pořádá Londýn. Na řadě jsou spíše USA.
Největší sportovní akcí, která se tu pořádala, bylo mistrovství světa v hokeji v roce 2004. Pokud pomineme socialistické spartakiády.
Někteří členové Mezinárodního olympijského výboru mají po aténských zkušenostech obavy z ekonomicky slabších zemí typu Řecka.
Český lobbing na nejvyšší olympijské úrovni není zdaleka tak silný jako u některých velmocí.
Není jisté, zda by se do zahájení her stihla vyřešit neutěšená dopravní infrastruktura.

Pražští zastánci her nyní slibují, že řada stadionů bude dočasných a půjdou rozebrat. To zní celkem rozumně, navíc Praze celá řada sportovišť vhodných k olympiádě.

Atény také nahlodaly mýtus, že hry automaticky znamenají skvělou reklamu. Houfy turistů před, během a po hrách nedorazily. Důvodem byl rychlejší růst cen a silné euro, což zafungovalo jako repelent.

Euro přitom Řeky zachránilo od skutečné pohromy. Obrovský úvěr, který si vláda na pořádání her vzala, poslal státní finance do hlubokého minusu. Kdyby Řekové neměli euro, kterým se platí i v dalších zemích, úroky v zemi by vystřelily hodně vysoko.

V letech 2016 či 2020 by už mělo euro chránit i český "olympijský" rozpočet. A bude to třeba. V těchto letech se totiž už začne lámat do miliardových minusů důchodový účet kvůli stárnutí populace, což může velmi rychle poslat olympijskou přihlášku do kamen.

Jedna věc se však bude muset změnit ještě dříve. Snížit korupci.

Olympiáda v malé zemi je totiž jedna velká veřejná zakázka. Stát, kraje a město Praha budou platit z daní ty nejméně návratné projekty, na které soukromníci nemají či je nechtějí hradit. Budeme schopni tyto výdaje uhlídat?

Česko je na korupčním žebříčku, který sestavuje Transparency International, na 46. až 48. místě. Řecko je až 54. A jak se na příkladu Atén ukazuje, být v jejich sousedství se rozhodně nevyplatí.

Mapa sportovišť pro pražskou olympiádu

Na Prahu teď čeká velký dotazník

Pět měsíců má nyní primátor Prahy Pavel Bém na to, aby do sídla Mezinárodního olympijského výboru (MOV) poslal oficiální přihlášku hlavního města Česka ke kandidatuře na pořádání letní olympiády v roce 2016. Spolu s ním ji podepíše předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Velké plány

Hry by měly být v létě 2016, účastnit by se mělo 10 500
sportovců.
Náklady související s pořádáním: 135,9 miliardy korun.
Náklady plánované na běžný rozvoj města, které jsou nutné pro konání olympiády, ale zároveň by je Praha investovala i bez her (např. okruhy kolem města či metro): 487,6 miliardy korun

Jízdní řád
15. září 2007
Podání závazné kandidatury

Podzim 2007
Zaplacení první části kandidátského poplatku 3 miliony korun

Leden–únor 2008
Odevzdání odpovědí na dotazník Mezinárodního olympijského výboru

Květen 2008
Výběr finálových kandidátských měst

Červen 2008
Zaplacení kandidátského poplatku 10,4 milionu korun

Listopad 2008
Předložení kompletní kandidatury, záruk a závazků

Únor–březen 2009
Návštěva hodnotící komise MOV

Říjen 2009
Volba pořadatelského města

A co přijde potom?

Praha dostane od MOV rozsáhlý dotazník. Na tom, co do něj napíše, bude záležet, zda se probojuje mezi pětku měst, která se stanou oficiálními kandidáty.

Zatím není jasné, na co všechno se budou funkcionáři z MOV ptát. Předpokládá se, že dotazník bude víceméně stejný jako ten, který vyplňovali uchazeči o hry 2012. Tehdy měl 96 stran a byl rozdělen do osmnácti kapitol. Například: Marketing. Bezpečnost. Olympijská vesnice. Ubytování. Charakteristika země.

"Vyplníme dotazník ostře a sebevědomě, aby všichni viděli, že to s kandidaturou myslíme vážně," říká Tomáš Petera, šéf nově ustanovené společnosti Praha olympijská.

Komisaři MOV u každého z uchazečských měst odpovědi obodují. Vznikne tak pořadí měst, z nichž pouze pět nejlepších postoupí v létě 2008 do finálového kola výběru.

Podvádět se nevyplácí

Nabízí se otázka, zda se některá města nepokusí své odpovědi "přikrášlit", aby pobrala víc bodů. "Ne, nikdo nemá zájem lhát," odporuje Karel Tejkal, který ve společnosti Praha olympijská odpovídá za komunikaci. "Vše prověřují kontroloři MOV. Kdyby odhalili lež, diskvalifikovali by dotyčné město z možnosti kandidovat na řadu dalších let," dodává.

Rozpočet her, projekty sportovišť, seznam dostupných hotelů – to jsou základní součásti dotazníku. Pražané však musí zodpovědět třeba i následující dotazy:

Kolik celostátních, regionálních a lokálních voleb se ve městě uskuteční do roku 2008?

Budou na hrách působit i agenti tajných služeb?

Jaká je průměrná teplota a vlhkost vzduchu ve městě v době konání her v 9, 12, 15, 18 a 21 hodin?

Které směry větru a o jaké síle převládají nad olympijskou oblastí?

Kolik metrů čtverečních připadne na jednu osobu v olympijské vesnici?

Jaké je procento nemocného obyvatelstva v zemi?

Petera nyní shromáždí tým odborníků. "Každou kapitolu dotazníku dostanou u nás na starost garanti, kteří budou analyzovat otázky, shromažďovat data a ručit za správnost odpovědí. Například garantem sekce Zdravotnictví bude šéf záchranné služby Praha," říká Tejkal.

Kateřina Kůrková
Střelkyně Kateřina Kůrková by mohla závodit v Plzni...

čtyřkanoe
... kanoisté a veslaři by se utkali v Račicích...

Ostrava, Bazaly
... a fotbalové zápasy by se hrály i v Ostravě.

Ani otázku na směry větrů nad Prahou nepovažuje za bezpředmětnou. "V MOV chtějí přesně vědět, jak budou orientována sportoviště, ať už kvůli oštěpařům či veslařům."

I body za zdánlivě nejméně významnou kapitolu mohou nakonec rozhodnout o postupu do finálové pětky. Pokud se tam Praha nedostane, přejde plynule do příprav na kandidaturu pro hry v roce 2020.

Ukázat se světu

"Když neprojdeme, nebude to žádná porážka. Kandidujeme proto, abychom ukázali světu, jak jsme připraveni nachystat olympijskou kandidaturu, a hlavně jak Česko a Praha o olympiádu stojí," říká Tejkal.

Jinými slovy jde hlavně o to, zapsat se do povědomí olympijských funkcionářů ve švýcarském Lausanne a připravit si půdu pro kandidaturu na hry v roce 2020 nebo 2024.

Komisaři MOV se však nespokojí jen s tím, co se dočtou v dotaznících. Do uchazečských měst bude výbor vysílat kontrolory. V Praze se budou třeba zajímat o to, jak postoupila stavba městského okruhu nebo nových stanic metra.

A co když se Praha mezi pět nejlepších dostane? Potom čeká organizátory další série, tentokrát mnohem podrobnějších dotazníků. Opět se budou týkat sportovišť, zázemí pro olympioniky i návštěvníky, dopravy, ubytování, bezpečnosti či počasí. Z těchto dokumentů zpracuje hodnotící komise materiál a plénum MOV vybere pořadatelské město. Stane se tak v říjnu 2009.

Praha si ambice na vítězství v tomto roce nedělá. Přesto už začala kampaň, která má Čechy přesvědčit, aby vzali olympiádu za svou. Neboli že nejde o akci hlavního města, na kterou zbytek země jen doplatí. Odpovídá tomu i slogan kampaně: "Olympiáda pro Českou republiku."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze