Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jak Praha požádala o olympiádu

5 2007
Praha - Jak vypadá dopis, kterým se chystá Praha ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2016 a jejž záhy odešle do sídla Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne? Na první pohled – luxusně. Dopis je napsán na ručně vyrobeném papíře, který si magistrát pro tuto příležitost speciálně pořídil.

Jenže žádost v angličtině, francouzštině a češtině je psána na počítači a docela obyčejně vytištěna na tiskárně.

Pod znaky hlavního města Prahy a Českého olympijského výboru (ČOV) se dokonce vmáčkly hned dvě žádosti – jedna od primátora Pavla Béma a druhá od šéfa ČOV Milana Jiráska.

S formulací dopisu si vedení radnice hlavu příliš lámat nemuselo. "Znění jsme si nevymýšleli, je víceméně dopředu dané. Maximálně jsme si hráli trošku se slovy, to je vše," usmíval se primátor Bém (ODS), když podepisoval dopis uložený v černých deskách.

Kurýr má teď za úkol doručit psaní do rukou prezidenta MOV Jacquesa Roggea, a to nejpozději do čtvrtka 13. září.

V tu chvíli se to stane – z Prahy bude uchazeč o pořádání her. "Jsme teprve na začátku dlouhé cesty. Doufám, že na cestě vytrvá i pražská radnice," pobídl město Jirásek.

V tom má předseda českých olympioniků pravdu. Navíc se město musí vypořádat i s řadou problémů.

Aby se tu mohly jednoho dne hry konat, bude potřeba postavit nejen řadu nových sportovišť, ale také dotáhnout do konce stavbu obou obchvatů či metra a vyřešit spory kolem pozemků v Letňanech, o kterých se mluví jako o centru pražské olympiády.

Jak se musí město změnit

Celkem by podle odhadů město, stát i soukromí investoři měli investovat do her přibližně 500 miliard korun. Z toho zhruba 135 miliard půjde podle předběžných propočtů na výstavbu sportovišť, olympijské či mediální vesničky.

Náklady půl bilionu korun ovšem děsí opozici na pražském magistrátu. "Praha není vhodným městem pro pořádání olympiády a měla by své peníze a rozvojové projekty směřovat jinam. Vize, nebo spíš chiméra na pořádání her v roce 2016 již dnes komplikuje všem Pražanům život," komentoval rozhodnutí města zastupitel Karel Jech (SZ).

Dopis MOV

Vážený pane prezidente,

s hrdostí Vás informuji, že město Praha se rozhodlo ucházet o pořádání XXXI. olympijských her v roce 2016. Tento záměr byl schválen 13. března 2007 Radou hlavního města Prahy a dne 22. března 2007 zastupitelstvem hlavního města Prahy.

V úctě

Pavel Bém,
primátor hlavního města Prahy

"Jsou to všechno investice, které by Praha musela zaplatit bez ohledu na pořádání olympiády," zopakoval primátor svůj argument.

Co měl na mysli? Například dostavbu Pražského okruhu nebo vybudování řady nových silnic přibližně za 2,8 miliardy korun. Další dvě miliardy spolkne modernizace a dobudování železnice uvnitř města.

Miliardy korun bude stát také výstavba všech sportovišť včetně výstavby ceremoniálního stadionu za tři miliardy korun.

V prostorech dnešního nádraží Bubny by podle projektů měla vyrůst olympijská vesnice plná sportovců.
Ta přijde investora zhruba na 13,4 miliardy korun.

"Po skončení olympijských her by se proměnila na univerzitní kampus. Praha kvalitní ubytování pro studenty bezpodmínečně potřebuje," řekl Bém.

Spory kolem pozemků

Výrazných změn se dočkají Letňany. Tedy možná – město totiž bojuje o pozemky, na kterých by měl v budoucnosti stát ceremoniální stadion.

Příčinou jsou neshody magistrátu se společností ABF, s kterou provozuje místní výstaviště, které by se mělo na centrum her proměnit.

Před deseti lety vytvořilo město se společností ABF nový podnik Pražský veletržní areál. Město mělo poskytnout pozemky a ABF stavět výstaviště.

O dva roky později zapůjčila Praha společnosti PVA, v níž má jedenáctiprocentní podíl, zdarma na 99 let 26 hektarů pozemků.

Jenomže město vše znovu propočítalo a smlouvu s PVA vypovědělo.

Firma ABF se proti krokům města brání žalobou. Soudní spory tak mohou organizaci olympiády pořádně zdržet.

Logo, které potěšilo i Zátopkovou
P r a h a - Namaloval, přišel, zvítězil. Kreativec Eda Kauba nakreslil své první logo v životě a hned to byl zásah do černého. Český olympijský výbor si jeho ratolest s lístky, které představují letopočet 2016, vybral jako symbol pražské kandidatury.

"Je to skvělý pocit, jako kdybych vyhrál olympiádu mezi designéry. Někdy se zkrátka stane, že nevyhraje favorit, ale outsider," srovnává svůj výkon na papíře Eda Kauba, který nasbíral řadu ocenění v mezinárodních soutěžích.

Možná udělal dobře, když si prostudoval loga, která v pořadatelských městech tvořili předchůdci.

"Absolutně jsem vynechal Prahu a její symboly, jako je Hrad nebo svatý Václav. Olympiáda se netýká jen Prahy, ale celé země. V Londýně, Paříži ani Tokiu jsem žádné městské symboly také nenašel," rozebírá designér a reklamní tvůrce.

Návrh je na světě sotva měsíc. Kauba nad ním hloubal v ateliéru v Rybné dva týdny. Před očima měl jen pět olympijských kruhů, pět barev, které chtěl do subtilního loga vměstnat. Do konečné podoby je ladil spolu s designérkou Lucií Steel.

"Je jednoduché, dynamické, moderní," charakterizoval svůj výtvor. Podle něj si v něm zdálky lze představit i sportovce v pohybu – gymnastku či cyklistu. "Potěšil jsem Danu Zátopkovou, že by to mohl být oštěp," dodává s úsměvem.

Kaubovy práce mohli v poslední době oceňovat televizní diváci. A to zejména ti, kteří neodcházejí od obrazovky při reklamní přestávce.

Právě on psal scénář pro učitelku baletu, která cvičí svoji "hypotéku". Nebo si někdo vzpomene na deset let staré billboardy, které poučovaly, že jen vůl nedá přednost zebře nebo že jsou v Praze nepříliš voňavé suvenýry, které si nikdo nechce přinést na botách domů.

Olympijské logo dostal zaplaceno jednorázově, žádné doživotní tantiémy jej nečekají. Zato sláva ano.

"Je to sen každého designéra, aby jeho logo spatřila miliarda lidí," libuje si Kauba, který přesnou odměnu nechce uvést. 

Eda Kouda, autor loga kandidatury Olympijských her v roce 2016.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze