Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Jak Praha ukazuje olympijské hry

Letňany - POD OLYMPIJSKÝM OHNĚM. Na výstavišti v Letňanech by mohl vyrůst ceremoniální stadion. | foto: Útvar rozvoje hl. města

24 2007
Praha - Podzemí strahovského stadionu, stařičká aula ČSTV. Připomínka minulosti. Ale právě zde se včera uskutečnila oficiální prezentace největšího dobrodružství, ke kterému se český sport kdy odhodlal. V pronájmu na půdě organizace, jejíž neprůhledné financování bylo podnětem k mnoha spekulacím, přednášeli šéfové českého olympismu o projektu za 135 miliard korun.

Praha olympijská. Kandidatura české metropole na letní olympiádu 2016.

Sázka na prohru, která však má vyústit v budoucí vítězství. Třeba již v boji o hry s letopočtem 2020.

"Kandidatura není jednorázová záležitost. Dosud žádné město nezískalo hry hned při prvním pokusu. Ale sport se nedá dělat na půl plynu. Imy do toho půjdeme hned naplno," ujistil Jiří Zedníček, místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) pro ekonomiku.

V sále seděli zástupci sportovních svazů, za řečnickým pultem se střídalo kvarteto, na jehož bedrech leží kandidatura nejvíc: šéf českých olympioniků Jirásek, jeho pravá ruka Zedníček, razantní muž nové generace Kejval a marketingový expert Petera, který vede společnost Praha olympijská.

Chyběl jen pátý do party. Primátor Bém se teprve vrací z jiného, ryze soukromého dobrodružství v Asii.

Mapek s pražskými olympijskými sportovišti již prošlo médii bezpočet, realita se však každý měsíc mění. Zapomeňte tedy na plavecký areál na Maninách. "Ta varianta padla, protože byla vypsána veřejná soutěž na prodej pozemku na Maninách, který vlastnil magistrát," informoval Jiří Kejval.

"Ale ve hře je dostavba plaveckého areálu Šutka. Po olympiádě by se proměnil ve vodní ráj."

Miliardu korun si vyžádá rozšíření tenisového areálu na Štvanici. Zatím mu však překáží ochranáři, kteří tu nechtějí dát souhlas ke zbourání starého hokejového stadionu.

Jinak Praha sází na stejnou kartu jako Londýn, vítěz bitvy o olympiádu 2012. Většina sportovišť bude jen dočasných.

Divokou variantou na stánek dráhových cyklistů je i ruzyňský hangár pro opravu letadel. Lukostřelci mohou střílet na fotbalovém stadionu Sparty. Pro jachtaře se neuvažuje jen o Lipnu, záložními možnostmi jsou Nechanická přehrada i Nové Mlýny. "A plážový volejbal se hodí na Letnou. Tam je hodně písku," s úsměvem řekl Kejval.

Po dvou hodinách prezentaci završily dotazy z pléna. Padly pouze tři. Jak to bude s paralympiádou? (Ano, počítá se s ní.) Zda si házenkáři nezaslouží při olympiádě pevnou halu navěky, namísto dočasné na výstavišti. (Budeme o tom uvažovat.) A obligatorní: Kdo to vše zaplatí? (Veškerá čísla budou již brzy zveřejněna na internetu.) Dobrodružství teprve začíná.

Šéf Prahy olympijské: Zatím mám 6 podřízených

Trénoval Petra Kordu. Vládl fotbalovému Baníku. Řídil atletickou Zlatou tretru. Pořádal basketbalové Final Four. Tomáš Petera je univerzálem na poli sportovního marketingu. V čele společnosti Praha olympijská nyní připravuje kandidaturu Prahy na olympijské hry 2016.

Kolik zatím máte podřízených?
Šest. Ale brzy jich budu potřebovat deset. A se zodpovězením uchazečského dotazníku Prahy pro MOV (Mezinárodní olympijský výbor) nám pomůžou stovky odborníků.

Už jste dotazník prostudoval?
Ano, minulý týden nám z MOV poslali jeho novou verzi – 99 stran.

Překvapila vás některá otázka?
Spíš jen brzké datum odevzdání. Do 14. ledna 2008.

Detailní zodpovězení dotazníku nebude lacinou záležitostí. S jak velkými náklady počítáte?
Desítky milionů korun.

Které zaplatí?
Dílem ČOV, dílem magistrát. Musí se podílet všechny subjekty.

Zatím vystupujete pod logem Praha olympijská. Kdy bude zveřejněno i kandidátské logo Prahy?
Příští týden vypisujeme velké výběrové řízení na jeho zpracování.
Potom nám ho ještě musí schválit MOV. Některé chráněné symboly totiž ještě nesmíme použít. (Například kandidujícímu Chicagu nyní nepovolil MOV symboliku ohně.)

V Tokiu, kterémá být jedním z favoritů voleb, nyní vybírají ze dvou projektů Olympijského stadionu. Ani v Praze stále nepadlo rozhodnutí, zda hlavní stadion situovat raději do Letňan, nebo na Strahov. Přitom to už vypadalo z 99 procent na Letňany, ne?
Devadesát devět procent je silné číslo. Dávám dnes Letňanům tak sedmdesát procent. Strahov však nejspíš obtížně vyhoví bezpečnostním předpisům. Do konce srpna budeme mít zhotovené poslední studie pro obě lokality. Pak dojde na konečný verdikt.

Věříte, že Praha může být již ve volbách pořadatele pro rok 2016 na hraně postupu mezi pět finalistů?
Každopádně by se měla pohybovat v polovině startovního pole. I když nevím, jak moc nás srazí skutečnost, že jsme z Evropy, která by hostila hry podruhé za sebou.

Kdo to ještě z Evropy zkusí?
Zájem mají Madrid a nejnověji i Budapešť. Celosvětově se hovoří až o šestnácti uchazečích.

Zanecháte vašich fotbalových aktivit? Vytvořil jste skupinu, která prosazuje revoluční změny v české lize.
To nemohu. Musím to dotáhnout.

Nepůjde o konflikt zájmů?
Proč? Fotbal jde mimo mé olympijské funkce. Minulý týden jsme měli i tajnou schůzku naší skupiny. Přitvrdili jsme pravidla pro fotbalové agenty. Nyní je má schvalovat výkonný výbor svazu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze