Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Máš zlato, ujišťovali Hradilka v cíli. Kajakář si užíval i stříbro

2 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Eskymáckým obratem oslavil Vavřinec Hradilek moment, kdy o čtrnáct setin uhájil průběžné vedení. A když mu pak první místo sebral Ital Molmenti, zatleskal, pokrčil rameny a byl prvním, kdo vítězi olympijského závodu kajakářů gratuloval. Musel však počkat, až namotivovaný Ital přestane řvát jak pominutý.

"Daniele zase musel ukázat ty svoje svaly. Už to s tím trochu přehání," pokáral Hradilek nového olympijského vítěze, pod kterým se vařila voda, v jaké byl za cílem euforii.

V klidné vodě na konci trati čekají závodníci, kteří aktuálně figurují na medailových pozicích. Králem této zátočiny slavných se na dlouhou dobu stal Vavřinec Hradilek. Finálovou jízdu jel jako třetí, sedm dalších kajakářů závodilo až za ním. "Rychlou jízdou všechny znervózněl. Nikomu se po takovém výsledku nejede dobře," myslí si šéftrenér českých slalomářů Jiří Pultera.

Ve chvíli, kdy Hradilek projel cílem, měl náskok na nejbližšího soupeře více než sedm vteřin. "To je jasná medaile!" vykřikl kanoista Stanislav Ježek, který během závodu seděl na novinářské tribuně a odpovídal čtenářům iDNES.cz. "Mohla by být i zlatá!"

Fotogalerie

"To mi říkal každý, ale já jsem tušil, že bude aspoň jeden soupeř rychlejší," řekl Hradilek.

Během jízdy s Hradilkem po břehu sprintoval početný hlouček lidí v českých soupravách. Vedle trenérů a dalších slalomářů se do střeženého prostoru dostali i další čeští sportovci. Badmintonista Koukal, judista Ježek, gymnasta Konečný, tenistky Hradecká, Šafářová a Zakopalová, celá partička doběhla ke břehu a Hradilkovi gratulovala.

Máš medaili, máš medaili! Finále bylo sotva v polovině, ale kolem Hradilka panoval optimismus.

První, kdo přibrzdil vítěznou euforii, byl Němec Aigner. Časomíra se při jeho jízdě zastavila jen o čtrnáct setin vteřiny později než u Hradilka. Český kajakář si chladil horkou hlavu jako správný vodák. Eskymáckým obratem.

Po Aignerovi jedou ještě čtyři muži. K medailové jistotě je pořád daleko. "Nikomu nepřeju nic špatného," tvrdí Hradilek. Přijíždí vyblázněný Molmenti a slaví zlato, další konkurenti kazí. Zlato je pryč, ale Hradilek se raduje ze stříbrné medaile.

Slaví s mokrou českou vlajkou, která za ním přiletěla do vody.

"Vávra je pohodář, kdyby nebyl, tak tu medaili nemá," říkal dojatý trenér Miloslav Říha, který Hradilka trénuje od jeho devíti let.

Při dekorování šampionů stál kouč na opačném břehu a mával Hradilkovým pádlem, které má na listu českou vlajku. Stovky krajanů bouřily a Hradilek jako první reprezentant převzal medaili. Spiklenecky do ní kousl a zamával fanouškům. "Doufám, že zítra budou slavit i další vodáci," řekl.

Najdete na iDNES.czmobilní verze