Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Jak Raška lovil zlato v prosolené stopě

18 2006
Frenštát pod Radhoštěm, Praha - Do pohádky i na Hrad se dostala zlatá medaile skokana Jiřího Rašky. Novinář a spisovatel Ota Pavel o něm po olympiádě v Grenoblu napsal půvabnou Pohádku o Raškovi. A medaile teď visí na olympijské výstavě na Pražském hradě. Jinak ji má Raška doma, ve své malé frenštátské síni slávy.

Po stopách medailí

"Někdy si tam v tichu sednu a vzpomínám," říká. "Tahle medaile je odtamtud, jo, ten pohár jsem vyhrál tamhle..."

Do francouzských Alp tenkrát nejel jako favorit. Už ledacos vyhrál, kdyby si nehrábl rukou v Garmischi, měl by v kapse i vítězství v Turné.

"Ale tady jsem měl cíl do pátého místa. Ještě desítka by byla dobrá."

Tu neděli vládly okolo malého můstku v Autrans ideální podmínky. Slunce, bezvětří, mrazivo. Jenže Rakušanům to předtím skákalo za oblevy, a tak technický delegát, jejich krajan, posolil stopu nájezdu.

Navzdory tomu Raška první kolo trefil dokonale – 79 metrů – a hned první místo. "Jenže pak začala pracovat nervozita," vzpomíná.

A ve stopě byla břečka, mnozí skokani jeli raději mimo ni. "Já si nakonec vybral tu původní. Byla pomalejší, ale zase ne tak hrbolatá."

Už na hraně to ucítil – zpožděný odraz. 72,5 metru. Postačí to? Rakušané Bachler a Preiml už ztrátu nedohnali.

"Je to sen, nebo pravda, ptal jsem se sám sebe, když jsem začal lítat nad hlavami našich kluků," vypráví Raška.

I na velkém můstku – se stejným šťastným číslem 51 – sahal vlajkonoš výpravy na zlato. Jen o metr prohrál s mladým Rusem Bělousovem.

Přesto byla radost dvojnásobná.

Tehdy v roce 1968 mezinárodní federace FIS vyhlásila olympiádu zároveň mistrovstvím světa. Raška tak získal dvě zlata a dvě stříbra. "Bylo to zkušebně, poprvé a naposled. " Později ještě dobyl další slavné triumfy, včetně Turné čtyř můstků, jako trenér vedl i reprezentaci.

A teď? "Ať se trápí jiní," říká brzy pětašedesátiletý bard. "Já se snažím u nás v klubu, aby to fungovalo. Pořádáme závody pro děti, sháníme peníze."Najdete na iDNES.czmobilní verze