Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Jak se dostat na olympiádu

20 2003
Atény, Praha - Vzpomínáte na Sydney? Usměvaví a vždy ochotní dobrovolníci z celého světa tu byli jedněmi z největších vítězů olympiády. Chcete se vydat v jejich stopách a příští rok se od 13. do 29. srpna přímo podílet na slavném návratu her do jejich kolébky - Atén? Místní organizační výbor hledá 45 tisíc dobrovolníků pro olympiádu a 15 tisíc pro zářijovou paralympiádu.

Představte se, prosím
Stačí vyplnit žádost, nejlépe na internetu (www.athens2004.com), a pak čekat, zda si vás vyberou.

Podmínkou je pouze dovršení věku osmnácti let v roce 2004. Do přihlášky uvedete vzdělání, jazykové vybavení, ale i obor - třeba telekomunikace, doprava, zdravotnictví či přímo sportoviště.

Dále odvětví, kde chcete pracovat, a termín. Olympiáda proběhne v pěti městech - vedle Atén ještě v Soluni, Volosu, Patře a v Heraklionu na Krétě.

Znalost řečtiny pomůže, ale není nezbytná. "Mám tu před sebou už sto tisíc žádostí z celého světa, od Francouzů, Američanů nebo Australanů. Vybíráme od ledna a skončíme až v průběhu jara," říká Theo Potourouglou z organizačního výboru aténských her.

S každým zájemcem provádějí pořadatelé osobní pohovor - s Řeky přímo ve své kanceláři, s cizinci po telefonu. „Po malém vyškolení je chceme vyzkoušet přímo v akci, na některém z předolympijských závodů, kde bývá ještě klidněji,“ dodává Potourouglou.

Odměna? Zážitky
Bydlení a dopravu si každý shání a platí sám. Jaká je tedy odměna? Dobrovolnická uniforma, strava a vstupenky na sportoviště. A pochopitelně nezapomenutelné zážitky.

"Dostanete se tam, kam se to nikomu jinému nepovede," vypráví Martina Žitnáková, která strávila šest týdnů před a v průběhu olympiády v Sydney. "Pracovala jsem v tiskovém středisku, prováděla sportovce, hlídala sponzorská loga," vzpomíná.

"Všichni okolo byli úžasní." Potkáte hvězdy, ale i tisíce dalších lidí z celého světa.
Řada z nich si bere dovolenou, rozpustí úspory - jen aby mohli být toho. "Chci být užitečný, jak to půjde, aby naše země měla dobrou reklamu," říká Fotis Dinos, hasič ve výslužbě ze severořecké Ioanniny.

Práce pro českou výpravu
"Můžeme dát doporučení, víc neovlivníme," říká o úloze Českého olympijského výboru v náboru dobrovolníků Jan Hrdina, sportovní ředitel ČOV.

Mimo sportoviště se najde ještě asi patnáct míst řidičů sponzorů, servírek v Českém olympijském domě a dalších pomocníků. "Oslovíme patrně studenty tělovýchovy z Olomouce a Prahy, kteří mají pro tuto práci předpoklady i nadšení," říká Blanka Ježková z agentury Česká olympijská.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze