Jak se dýchá pod pokličkou, která odstíní i slunce

7 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Bolestně protírám oči, tělo chce spát. Jenže je čas vstát a probrat se. Dobré ráno, Pekingu a čínská olympiádo! Rozhrnu závěs a za oknem je šeď. Velmi hustá šeď. Plán vyrazit aspoň na krátký výběh na probuzení rázem dostává ránu.

Nakonec se přemluvím a vylezu z klimatizovaného domu do vlhka a příjemného tepla venku. Vydám se na kolečko novinářskou vesnicí, které volným během zabere asi dvanáct minut.

Po půlce mám zalepený nos. Krk aspoň svlažuje voda.

Kdybych někdy znovu v životě měla běžet maraton, zrovna tady by to jistě nebylo. Počítá nouzový plán organizátorů na zaručené uskutečnění mučitelského běhu s tím, že se nerozední celý den? Tak jako se to stalo včera?

Pokud ano, pak přeju olympijským maratoncům hodně sil.

Cestou na snídani zahlédnu aspoň načervenalý kruh slunce, který se občas objeví mezi cáry "mlhy" husté tak, že by se snad dala krájet.

Sluneční kotouč je až děsivě vzdálený.

I vrtulníky kroužící nad areálem Pekingské univerzity jsou také dlouho spíš slyšet než vidět. Konec betonové plochy u Ptačího hnízda za pochodujícími vojáky se topí v oparu podobném tomu, jako když kus od vás prší. Jako když se nad vámi stahují bouřková mračna.

. Olympijský deník


Zvláštní zpravodajka MF DNES Barbora Žehanová píše z Pekingu

Ta ocelově šedá clona pálí v očích, nose, krku, nechává kyselou pachuť na jazyku a tíží v hlavě. Sedí na ní jako příliš těsná čepice.

Jak to tady asi vypadá, když fungují všechny továrny a Pekingem nejezdí jen polovina aut?

Vybavuju si kreslený film Simpsonovi. Trestem za to, že Homer znečistí Springfieldské jezero prasečími výkaly za únosnou mez, je poklice, která uzavře město před zbytkem světa.

A když má po všech peripetiích filmu místo pod kupolí z mapy vymazat bomba, Homer svůj domov zachrání. Se synem Bartem nasedne na motorku, po vnitřku poklice vyjede vzhůru a nálož vyhodí ven. Zábrana čerstvému větru se výbuchem rozsype na střepy. Springfield znovu dýchá.

A já doufám, že pekingská kupole zmizí taky. I bez bomby.Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz