Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Jak se hodnotí krasobruslení

15 2006
Praha - Šestky za dokonalost jsou minulostí, krasobruslařské hodnocení nabralo v boji o čistotu jiný směr. Ale vyznáte se v něm? „Je komplikované,“ uznává Radka Kovaříková, poslední česká mistryně světa. „Největší rozdíl je vtom, že dříve devět rozhodčích hodnotilo vše. Dnes už ne.“

Známky jsou stále dvě. První označuje prvky a kvalifikuje jejich obtížnost. „Každý pohyb v jízdě se musí chaarakterizovat a tím získá bodovou hodnotu,“ říká Kovaříková.

Jednotlivé prvky označuje technický specialista. „Ten k sobě má asistenta a kontrolora. Techničtí specialisté bývají také někdejší bruslaři. Dokážou nejlépe říci, o jaký prvek a obtížnost se jedná.“

Například krátký program mužů v této roli posuzovala Češka Kateřina Kamberská, asistentem jí byl olympijský vítěz Viktor Petrenko.

Každý z rozhodčích pak boduje, jak kvalitně byl každý prvek proveden na stupnici od +3 do -3 bodů. Druhá známka hodnotí choreografii, provedení, spojovací prvky a další náležitosti. „Rozhodčích tam sedí víc a nikdo neví, kterých devět počítač vybral a čí body se započítávají,“ říká Kovaříková.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze