Jak se hokejisté prali o stříbro v Grenoblu

19 2006
Brno - Legendární hokejista Jozef Golonka ulehl na led. Nebyl unavený, ani zraněný. "Lidi říkali, že poslouchal, jestli k nám z Ruska nezastavili ropovod," vzpomíná tehdejší opora československé reprezentace Jaroslav Jiřík. "Ale on pouze oslavoval gól, který jsem chvíli předtím dal." Psal se rok 1968. A Čechoslováci právě porazili na olympijských hrách ve francouzském Grenoblu Sovětský svaz 5:4.

Už to byl pro český výběr splněný sen.

Neohroženou sovětskou mašinu přemohli na vrcholném turnaji po sedmi letech, navíc se i přes předchozí prohru s Kanadou výrazně přiblížili ke zlatým medailím.

O nich se rozhodovalo až v poslední den.

Čechoslováci však pouze remizovali se Švédskem, přestože měl Golonka na hokejce těsně před koncem vítězný gól. "Je to škoda. Ke zlatým medailím jsme měli opravdu blízko," lituje Jiřík.

Touhy českých hokejistů se tak upnuly aspoň ke druhému místu, o které je mohla obrat závěrečná remíza SSSR s Kanadou. Celek legendárního ruského kouče Tarasova však soupeře smetl 5:0.

A českoslovenští reprezentanti se tak mohli ze stříbrné olympijské medaile radovat po celých dvaceti letech. "Ale já už ani nevím, kde ji mám schovanou," vypráví Jiřík. "Asi někde v kufru. Nejsem ten, který si vystavuje medaile po bytě."

Na olympijských hrách v Grenoblu vedla český tým poprvé trenérská dvojice Kostka - Pitner. Ta stejná, která v roce 1972 přivedla československý tým k titulu mistrů světa. V tehdejší sestavě už však Jaroslav Jiřík nebyl.

Zahrál si ještě na památném mistrovství světa ve švédském Stockholmu v roce 1969, kde Čechoslováci porazili ve vypjaté atmosféře Sovětský svaz dokonce dvakrát. "A to bylo ještě lepší než olympiáda," tvrdí Jiřík.

Poté jako první československý hokejista zamířil do zámořské NHL. "Byl to velký zážitek. Jenom škoda, že se tam mohlo odejít až ve třiceti letech, což je už pozdní hokejový věk."

PROTI SOVĚTŮM V GRENOBLU. Viktor Kuzkin, Josef Černý a brankář Konovalenko sledují situaci v rohu kluziště. Čechoslováci vyhrají strhující zápas 5:4.Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz