Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se plavci mazlili s vodou

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Do jedné tribuny plaveckého stadionu pražilo odpolední slunce, na druhé byl příjemný stín. A uprostřed na olympijské padesátce poprvé kroužilo i jedenáct Čechů. Chyběla jen největší hvězda, Ilona Hlaváčková. Šestinásobná mistryně Evropy musela na dopingovou zkoušku.

„Odvezli si ji ve tři a ještě nám ji nevrátili,“ hlásil o tři hodiny později šéf týmu Jaroslav Strnad.

Plavci přiletěli hluboko v noci, vyspali se pár hodin a už se museli jít vyplavat. „Já jsem ještě stihl Forresta Gumpa na DVD,“ povídal kraulař Květoslav Svoboda, který zítra při slavnostním zahájení olympijských her ponese českou vlajku.

Na rozplavání si dal včera během hodinky čtyři kilometry: „Možná se to pro laiky zdá moc, ale my jsme na to prostě zvyklí. Jen si osaháváme vodu, mazlíme se s ní.“

Olympic Aquatic Centre byl rozpálený, i když na tribunách celkem profukovalo. Uvnitř v kotli u bazénu bylo žhavo. Kolem duněla muzika. Nejdřív skupina Queen, pak Robbie Williams anebo Morcheeba. Český trenér Kyněra stál opřený u lajny číslo 3, na očích sluneční brýle, žvýkal a pečlivě sledoval stopky.

Zastavil se pod ním Svoboda, sundal si plavecké brýle a z dálky rozesmátý halekal na kamarády: „Ještě čtyři sta, pak končím.“

V bazénu bylo v jednu chvíli snad 50 lidí, různé národy se dělily o místo, ale nikdo se nestrkal. Češi vypadali unavení. Však také Jana Myšková přiznala: „Já mrtvá nevypadám... Já se tak opravdu cítím.“

Plavání bude na olympiádě parádní podívanou, vedle atletiky je to nejsledovanější sport. Poběží celý první týden, hned od sobotního rána. V neděli je na programu disciplína králů - 200 metrů volný způsob.

Nejdřív kvalifikace a semifinále, o den později finále. Utkají se hvězdy. Američan Phelps, který ohlásil útok na osm zlatých medailí. Australan Thorpe, minule třikrát zlatý. A evropský génius, Nizozemec van den Hoogenband.

Znojemský patron Svoboda touží být u toho, bude to nejnabitější závod ze všech: „Být ve finále, to by pro mě znamenalo medaili,“ zasnil se Svoboda. Šanci má, věří si.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz