Jak se plavci mazlili s vodou

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Do jedné tribuny plaveckého stadionu pražilo odpolední slunce, na druhé byl příjemný stín. A uprostřed na olympijské padesátce poprvé kroužilo i jedenáct Čechů. Chyběla jen největší hvězda, Ilona Hlaváčková. Šestinásobná mistryně Evropy musela na dopingovou zkoušku.

„Odvezli si ji ve tři a ještě nám ji nevrátili,“ hlásil o tři hodiny později šéf týmu Jaroslav Strnad.

Plavci přiletěli hluboko v noci, vyspali se pár hodin a už se museli jít vyplavat. „Já jsem ještě stihl Forresta Gumpa na DVD,“ povídal kraulař Květoslav Svoboda, který zítra při slavnostním zahájení olympijských her ponese českou vlajku.

Na rozplavání si dal včera během hodinky čtyři kilometry: „Možná se to pro laiky zdá moc, ale my jsme na to prostě zvyklí. Jen si osaháváme vodu, mazlíme se s ní.“

Olympic Aquatic Centre byl rozpálený, i když na tribunách celkem profukovalo. Uvnitř v kotli u bazénu bylo žhavo. Kolem duněla muzika. Nejdřív skupina Queen, pak Robbie Williams anebo Morcheeba. Český trenér Kyněra stál opřený u lajny číslo 3, na očích sluneční brýle, žvýkal a pečlivě sledoval stopky.

Zastavil se pod ním Svoboda, sundal si plavecké brýle a z dálky rozesmátý halekal na kamarády: „Ještě čtyři sta, pak končím.“

V bazénu bylo v jednu chvíli snad 50 lidí, různé národy se dělily o místo, ale nikdo se nestrkal. Češi vypadali unavení. Však také Jana Myšková přiznala: „Já mrtvá nevypadám... Já se tak opravdu cítím.“

Plavání bude na olympiádě parádní podívanou, vedle atletiky je to nejsledovanější sport. Poběží celý první týden, hned od sobotního rána. V neděli je na programu disciplína králů - 200 metrů volný způsob.

Nejdřív kvalifikace a semifinále, o den později finále. Utkají se hvězdy. Američan Phelps, který ohlásil útok na osm zlatých medailí. Australan Thorpe, minule třikrát zlatý. A evropský génius, Nizozemec van den Hoogenband.

Znojemský patron Svoboda touží být u toho, bude to nejnabitější závod ze všech: „Být ve finále, to by pro mě znamenalo medaili,“ zasnil se Svoboda. Šanci má, věří si.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz