Jak se plavci mazlili s vodou

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Do jedné tribuny plaveckého stadionu pražilo odpolední slunce, na druhé byl příjemný stín. A uprostřed na olympijské padesátce poprvé kroužilo i jedenáct Čechů. Chyběla jen největší hvězda, Ilona Hlaváčková. Šestinásobná mistryně Evropy musela na dopingovou zkoušku.

„Odvezli si ji ve tři a ještě nám ji nevrátili,“ hlásil o tři hodiny později šéf týmu Jaroslav Strnad.

Plavci přiletěli hluboko v noci, vyspali se pár hodin a už se museli jít vyplavat. „Já jsem ještě stihl Forresta Gumpa na DVD,“ povídal kraulař Květoslav Svoboda, který zítra při slavnostním zahájení olympijských her ponese českou vlajku.

Na rozplavání si dal včera během hodinky čtyři kilometry: „Možná se to pro laiky zdá moc, ale my jsme na to prostě zvyklí. Jen si osaháváme vodu, mazlíme se s ní.“

Olympic Aquatic Centre byl rozpálený, i když na tribunách celkem profukovalo. Uvnitř v kotli u bazénu bylo žhavo. Kolem duněla muzika. Nejdřív skupina Queen, pak Robbie Williams anebo Morcheeba. Český trenér Kyněra stál opřený u lajny číslo 3, na očích sluneční brýle, žvýkal a pečlivě sledoval stopky.

Zastavil se pod ním Svoboda, sundal si plavecké brýle a z dálky rozesmátý halekal na kamarády: „Ještě čtyři sta, pak končím.“

V bazénu bylo v jednu chvíli snad 50 lidí, různé národy se dělily o místo, ale nikdo se nestrkal. Češi vypadali unavení. Však také Jana Myšková přiznala: „Já mrtvá nevypadám... Já se tak opravdu cítím.“

Plavání bude na olympiádě parádní podívanou, vedle atletiky je to nejsledovanější sport. Poběží celý první týden, hned od sobotního rána. V neděli je na programu disciplína králů - 200 metrů volný způsob.

Nejdřív kvalifikace a semifinále, o den později finále. Utkají se hvězdy. Američan Phelps, který ohlásil útok na osm zlatých medailí. Australan Thorpe, minule třikrát zlatý. A evropský génius, Nizozemec van den Hoogenband.

Znojemský patron Svoboda touží být u toho, bude to nejnabitější závod ze všech: „Být ve finále, to by pro mě znamenalo medaili,“ zasnil se Svoboda. Šanci má, věří si.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz