Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Jak se připravují lyže Neumannové

17 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Večer před startem se poprvé během olympiády začaly snášet z nebe sněhové vločky. Nahoře v Sestriere chumelilo, dole v Pragelatu pršelo. Ani jedno Kateřina Neumannová nemiluje. "Ale spal jsem klidně," tvrdil Ulf Olsson, její švédský servisman.

Právě správné namazání lyží mohlo rozhodnout o úspěchu v závodě na 10 kilometrů klasicky.

Olsson měl perfektně připraveno šest párů lyží. Dva, které se mažou tuhými vosky, nejlépe při mrazu.

Dva na klistrové pasty čili na teploty nad nulou. A dva na mikrokontakt, což je speciální olejíček, který se nanese na osmirkovanou část skluznice pod patou.

"Od podzimu už mám vytestováno z více než padesáti párů," připomenul uznávaný Švéd. Vstal v půl šesté a pohlédl z okna. Pršelo, byly čtyři stupně nad nulou. "Snadná volba." Vyšel nahoru na trať a rozhodl se: připraví klistrové páry.

Neumannová si těsně před startem jeden vybere podle pocitu. "V předchozích dnech to tam bylo hodně zmrzlé, ale teď zůstala trať stabilní. Hůř by se rozhodovalo, kdyby dole na stadionu pršelo a nahoře v lese chumelilo," přemítal Olsson.

Noční můrou servismanů je nula na teploměru a špína ve stopě. Do kopce to klouže, na rovině drhne. Trenér Frühauf, který donedávna o lyže Neumannové pečoval sám, tvrdí: "Ulf maže jistotu, neriskuje."

Což ovšem znamená: lyže v záběru nepodsmeknou, ale dolů někdy tolik nesviští. "Měli jsme však excelentní servis," chválil Frühauf.

Celá včerejší "máza" vyšla docela lacino, na 70 eur, okolo dvou tisíc korun. Ovšem při náhlé změně podmínek a rychlém přezkušování více párů někdy vyletí cena až na 30 tisíc.

Převahu včera zajistil styl, tedy technika jízdy. A v tom Neumannová především v závěrečných kilometrech ztratila. Už nemohla. "Norky jsou cupitavé, frekvenčnější. Taky Šmigunka je vyšlehaná, tyhle sněhy jí vyhovují," popisoval trenér. "Kateřina je silová pro skluznější tratě, má víc svalů než ony."

A na výsledkové tabuli svítilo: první Šmigunová, za ní tři Norky a pátá Neumannová.Najdete na iDNES.czmobilní verze